Informacje

Wnioski o zaświadczenie dla pracowników delegowanych – tylko elektronicznie

Coraz więcej firm działających na terenie województwa lubelskiego deleguje swoich pracowników za granicę. Jednym z warunków jest otrzymanie zaświadczenia A1 z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, potwierdzającego ubezpieczenie pracownika w naszym kraju. Od kwietnia wniosek o wydanie takiego dokumentu można złożyć jedynie w formie elektronicznej.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Od kwietnia wnioski o zaświadczenie A1 będą tylko elektroniczne, co znaczy, że pracodawcy będą w nich popełniać mniej błędów, a sam proces wystawienia zaświadczenia będzie szybszy – przekonuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje, takich zaświadczeń jest wystawianych coraz więcej, w zeszłym roku było to prawie 31 tysięcy “A jedynek”. Zaświadczenie A1 potwierdza, że pracownik wysłany do pracy za granice przez polskiego pracodawcę nadal podlega ubezpieczeniom w Polsce.

W wypełnieniu wniosku przedsiębiorcy ma pomóc specjalny kreator w Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który pilnuje, aby wypełniać tylko niezbędne pola w formularzu. Gotowe zaświadczenie A1 pojawi się na profilu przedsiębiorcy w PUE ZUS.

Polska wyróżnia się na tle państw unijnych największą liczbą pracowników delegowanych. W skali kraju wystawiono w zeszłym roku niemal 677 tysięcy dokumentów A1. Najwięcej pracowników delegowanych z Polski wyjeżdża do Niemiec oraz Francji.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button