Informacjewszystkie

Świadczenia w czasie kwarantanny [VIDEO]

Osoby, które będą zmuszone poddaniu się kwarantannie, nie muszą martwić się o środki finansowe. Zgodnie z informacją podaną przez ZUS, osoba, która zgłosi się do Sanepidu i zostanie poddana hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie, ma prawo do świadczenia chorobowego. 

Zwolnienie lekarskie lub decyzję sanepidu można dostarczyć do pracodawcy lub oddziału ZUS już po zakończeniu izolacji bądź kwarantanny.

Małgorzata Korba – rzecznik prasowy ZUS

W przypadku, gdy ubezpieczony sam powstrzyma się od pracy, nie mając zwolnienia lekarskiego czy decyzji sanepidu, nie otrzyma prawa do wypłacenia świadczeń. Zarówno w przypadku choroby dziecka jak i zamknięcia placówki opiekuńczo-edukacyjnej do maksymalnie 14 dni, rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek wynikający z ustawy o koronawirusie. Nie wlicza się on do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Według najnowszych danych Urzędu Wojewódzkiego na terenie województwa lubelskiego 9 osób jest hospitalizowanych, 20 poddanych kwarantannie, a 475 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Autorzy: M. Owczarz, M. Strzelecka, Ż. Chmielewska

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button