InformacjeMiasto PuławyPowiat Puławski

Lewica w sprawie szpitali powiatowych [VIDEO]

Jacek Czerniak, Magdalena Długosz, Robert Lachowski i członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów spotkali się w czwartkowe popołudnie z dziennikarzami, by poinformować mieszkańców, co będzie się działo w ramach Krajowego Planu Odbudowy i co jak powiedzieli uczestnicy tej mini konferencji prasowej udało się Lewicy wynegocjować podczas niedawnych słynnych rozmów z Prawem i Sprawiedliwością.

Spotkanie z dziennikarzami to odpowiedź na powszechną krytykę, z jaką spotkała się Lewica po tym, jak wyłamała się z kręgu partii opozycyjnych i zasiadła do negocjacji z obozem rządzącym w sprawie ogromnych środków europejskich, które Polska ma szanse otrzymać w niedługim czasie.

– W ramach Krajowego Planu Odbudowy Lewica wynegocjowała konkretną, bardzo wysoką sumę pieniędzy, która będzie przeznaczona na pomoc szpitalom powiatowym – powiedziała przedstawicielka Lewicy Razem Magdalena Długosz. Jak dodała, szpitale powiatowe w większości są zadłużone, a służba zdrowia jest niedofinansowana.

– Wiele szpitali boryka się z trudnymi decyzjami, czy zamykać nierentowne oddziały czy też może je zostawiać, mamy nadzieję, że dzięki tym funduszom z Krajowego Planu Odbudowy uda się część szpitali zmodernizować, zamiast je likwidować – powiedział z kolei Robert Lachowski, reprezentant Wiosny Roberta Biedronia. Działacz Lewicy podkreślił, że jego ugrupowanie jest za modernizacją ochrony zdrowia, a nie jej likwidacją.

Podczas konferencji głos zabrał również przedstawiciel Forum Młodych Socjaldemokratów Jakub Karpiński. W swojej wypowiedzi podkreślał, że ugrupowanie lewicowe zawsze stoi po stronie ludzi wykluczonych, którzy oczekują, że państwo będzie zabezpieczać ich interesy i zapewniać usługi publiczne na godnym, wysokim poziomie. Aktywista podkreślił, że miliardy z KPO trafią do najbardziej zadłużonych szpitali, w których brakuje sprzętu.

Poseł Lewicy Jacek Czerniak, pytany o planszę z liczbą, którą przedstawiciele Lewicy trzymali podczas konferencji prasowej tłumaczył, że jest to kwota dotacji przeliczona według najnowszego kursu euro do złotówki. Jak stwierdził, będzie to około 13 milionów złotych na każdy szpital powiatowy. -[Fundusze] zostaną uruchomione po pierwsze, gdy 27 państw przyjmie ustawę ratyfikacyjną, około 20 już ją przyjęło, dokument rządowy Krajowego Planu Odbudowy, który poszedł do Brukseli, zostanie uzgodniony i zatwierdzony przez Komisję Europejską – powiedział poseł Czerniak. Parlamentarzysta wyraził nadzieję, że ten instrument finansowy zostanie wdrożony jeszcze w tym roku. – Na początku Komisja Europejska będzie w ramach prefinansowania przeznaczać 13% kwoty w ramach KPO, natomiast pozostałe pieniądze trafią po dostarczeniu faktur, czyli zakończeniu inwestycji.

Magdalena Długosz – Lewica Razem, Robert LachowskiWiosna Roberta Biedronia, Jakub Karpiński – FMS, Jacek Czerniak – Lewica

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button