Miasto PuławyPOLECAMY

Wspieranie kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci

Co zrobić w sytuacji, gdy dziecko ma problem z regulowaniem emocji? Jednym z najlepszych sposobów jest skorzystanie z Treningu Umiejętności Społecznych w Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa.

Jak mówi prowadząca TUS-y w placówce Alicja Niewielska, są to zajęcia grupowe skierowane do dzieci i młodzieży, mających trudności w relacjach z rówieśnikami, w respektowaniu norm społecznych, w funkcjonowaniu w społeczeństwie. W zajęciach uczestniczą zarówno dzieci z wielością zachowań trudnych, jak i te bardzo nieśmiałe, wycofane. Aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby, zajęcia są prowadzone w małych grupach, maksymalnie do 6 osób.

Podczas Treningu Umiejętności Społecznych dzieci uczą się m.in. rozpoznawać emocje i je odpowiednio wyrażać. Duży nacisk jest też kładziony na umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji, zarówno w grupie rówieśniczej, w rodzinie jak i w innych grupach społecznych. Co ważne, podczas zajęć budowane jest poczucie własnej wartości oraz samoświadomość dzieci. Przedział wiekowy uczestników zajęć jest bardzo szeroki, w TUS-ach biorą udział zarówno 5-latki, jak i uczniowie liceum, oczywiście grupy uczestników są ułożone według wieku i poziomu funkcjonowania uczestników.

Prowadząca zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych Alicja Niewielska pracę w placówce rozpoczęła w dziale administracyjnym. Jak sama mówi obserwując zaangażowanie nauczycieli i terapeutów oraz wyjątkowy charakter pracy z dziećmi, znalazła w nich swój kierunek.

Podobnie jak inni terapeuci przyznaje, że praca w Inicjatywie wymaga ciągłego dokształcania się i poszerzania swojej wiedzy ze względu na pojawiające się nowe potrzeby dzieci.

Materiał powstał we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną Inicjatywa

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button