InformacjeMiasto Puławy

3 maja patriotycznie i sportowo w Puławach |#LPU24.pl

Puławy uczciły 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tegoroczne obchody święta odbyły się tradycyjnie we Włostowicach, gdzie po uroczystej Mszy świętej zebrani złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Konstytucji 3 maja, oddając hołd wartościom, które niósł ten niezwykle ważny dla naszego kraju dokument.

– Tak jak co roku spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, by uczcić epokowe dzieło naszych przodków. 3 maja 1791 roku w Rzeczpospolitej Obojga Narodów uchwalono drugą na świecie, a pierwszą w Europie konstytucję, określającą (…) kształt państwa – mówił w przemówieniu okolicznościowym prezydent Puław Paweł Maj. Prezydent Puław przypomniał też o oświeceniowych wartościach rozumu, poszanowania dla prawa oraz wolności religijnej, które przyświecały autorom dokumentu. Paweł Maj dodał także, że próby upamiętniania święta 3 maja były przez wiele lat zwalczane.

Tradycyjne elementy obchodów, takie jak Msza święta i składanie kwiatów stanowią integralną część upamiętnienia Konstytucji 3 maja. Tradycją w Puławach są także zmagania sportowe. Bieg “O Błękitną Wstęgę Wisły” jest elementem świętowania i jest tak oczywisty, że organizatorzy nie do końca wiedzą, jak długo impreza jest w Puławach organizowana. Biegi “O Błękitną Wstęgę Wisły” przyciągnęły zarówno profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów. – Na przestrzeni lat bieg miał różną formę, na początku startowaliśmy w Kazimierzu a meta była w Puławach, później ta lokalizacja się zmieniała – mówi organizator biegu, Zbigniew Chojnacki z Puławskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Przewidziane były starty w bardzo różnych kategoriach wiekowych, biegły dzieci w wieku szkolnym, młodzież, osoby dorosłe na głównych dystansach 5 i 10 km, przewidziano także biegi przedszkolaków i pierwszaków.

Tradycyjnie wsparcia finansowego i organizacyjnego dla imprezy udzieliło Miasto Puławy a także wielu sponsorów.

Autor: P. Nowosadzki

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button