InformacjeMiasto PuławyPOLECAMY

Przyjdź po opaskę – bądź lepiej widoczny

 

Wcześnie zapadający zmierzch oraz wprowadzanie oszczędności energii elektrycznej spowodowały, że w niektórych sektorach naszego miasta zrobiło się naprawdę ciemno. Przypomnijmy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu – prawo co prawda wskazuje, że po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. My dmuchamy na zimne. Redakcja LPU TV wraz z naszymi partnerami zorganizowała akcję, podczas której przekażemy opaski odblaskowe wszystkim chętnym, którzy tego popołudnia pojawią się w Galerii Zielonej od 15:30.Przy okazji zakupów puławianie będą mieli okazję zaopatrzyć się w elementy odbalskowe, które poprawią poziom ich bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy będą te opaski nosić, będą bardziej widoczni a co się z tym wiąże, bardziej bezpieczni na drogach nie tylko poza terenem zabudowanym ale i w mieście.

Paweł Nowosadzki – redaktor naczelny LPU TV

– Zapraszamy mieszkańców miasta we wtorek 6 grudnia, każdemu chętnemu wręczymy opaskę odblaskowa, którą można nosić na odzieży. Jak informują policjanci, wielu pieszych stosuje się do przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, który ma na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Łatwo więc obliczyć, jak różni się czas reakcji i droga hamowania w obu przypadkach. Dziękujemy naszym Partnerom biznesowym i osobom, które wsparły naszą akcję, a są to Mariusz Cytryński Radny rady Miasta Puławy, Cezary Lipski- właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców, Firma MonBud Pawła Załęckiego, Ertons Części Samochodowe a także Chotek Studio Reklamy i Bartosz Pyczek, właściciel firmy informatycznej, nie zapominamy także o firmie Ubezpieczenia Pani Katarzyny Korpysy.

Jak wskazują statystyki, do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że sa mało widoczni na drodze. W przepisach przewidziano wyjątki – pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepisy nie mają zastosowania w strefach zamieszkania, tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button