Informacje

Weekend dla Ukraińców w ZUS

Od soboty 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o świadczenia wychowawcze 500 +. Aby pomóc przybyszom z Ukrainy w dopełnieniu formalności, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą w najbliższy weekend dyżurować w placówkach tej instytucji.

W sobotę i niedzielę pracować będzie między innymi Inspektorat ZUS w Puławach.

– Od soboty 26 marca uchodźcy z Ukrainy, którzy zostają w Polsce z dziećmi, będą mogli złożyć wnioski o świadczenia wychowawcze 500 + – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje wnioski są elektroniczne i można je składać jedynie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Konto w platformie można założyć samodzielnie przez internet lub skorzystać z pomocy pracownika ZUS w placówkach tej instytucji. Zostaną one otwarte specjalnie dla obywateli Ukrainy w najbliższą sobotę i niedzielę po to, by mogli oni zarejestrować swoje konto w ZUS i złożyć elektroniczny wniosek. Dyżur będzie pełniony także przez pracowników ZUS w Puławach od 9:00 do 15:00.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Uchodźcy będą mieli możliwość wypełnienia elektronicznego wniosku w języku ukraińskim. Aby móc starać się o 500+, osoby z Ukrainy muszą posiadać identyfikator PESEL swój i dziecka, numer rachunku bankowego w Polsce, polski numer telefonu a także adres e-mail. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18.roku życia pod warunkiem, że mieszka ono z opiekunem w Polsce. Przypomnijmy, że puławski Inspektorat ZUS będzie otwarty dla obywateli Ukrainy w sobotę i niedzielę od 9:00 do 15:00.

Інформація українською мовою

Сімейна виплата 500+

З 26 березня громадяни України можуть старатися про отримання сімейної виплату 500+ на кожну неповнолітню дитину, яка мешкає разом з батьками або правними опікунами в Польщі. В суботу та неділю 26 та 27 березня відділ Закладу Соціального Страхування в Пулавах буде відкритй для біженців з України з 9 до 15. Вони отримають необхідну допомогу у внесенні електронної заяви українською мовою а також отримають всю необхідну інформацію. Щоб внести заяву про отримання 500+, потрібно мати ідентифікаційний номер PESEL, польський банківський рахунок, польський номер телефону та електронну пошту.

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button