InformacjeMiasto PuławyPowiat Puławski

W Puławach odbył się Wojewódzki Dzień Strażaka [VIDEO]

W Puławach odbyły się wojewódzkie uroczystości związane ze świętem Dnia Strażaka. Nie bez powodu zorganizowano je w naszym mieście – powiązane zostały z uroczystością nadania tutejszej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej sztandaru.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele państwowych i wojewódzkich władz pożarniczych, a także wojewoda, posłowie i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Wiele razy podkreślano, że w ostatnim, wyjątkowym dla nas czasie, strażacy wykazali się zaangażowaniem w walkę z pandemią koronawirusa. Część z nich została dzisiaj doceniona przedterminowymi awansami na wyższe stopnie. Puławska jednostka zawodowej straży pożarnej ma już przeszło 70-cio letnią historię. Przekazanie sztandaru jest więc wielkim wydarzeniem nie tylko dla samych strażaków, ale także dla wszystkich mieszkańców miasta.

Gen. Krzysztof Hejduk podczas uroczystości stwierdził, że jest ona uhonorowaniem za służbę dla strażaków oraz podziękowaniem dla lokalnej społeczności, która ufundowała sztandar. Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że ubiegły rok był dla druhów wyjątkowo trudny ze względu na walkę z pandemią.

– W ubiegłym roku mieliśmy rekordową ilość zdarzeń, bo ponad 25 tys. co daje średnią 76 wyjazdów dziennie – wyliczał nadbryg. Grzegorz Alinowski, Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. W swojej wypowiedzi podkreślił, że zmniejsza się liczba pożarów, natomiast strażacy muszą coraz częściej wyjeżdżać do tak zwanych miejscowych zagrożeń, spowodowanych wypadkami czy klęskami żywiołowymi jak również izolowanych zdarzeń medycznych, gdzie Straż musi pomagać a niekiedy zastępować medyków w ich funkcjach, np. gdy nie ma wolnej karetki. – 15 ratowników z naszego województwa pełniło służbę jako ratownicy medyczni w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie, przedstawiciele tej grupy zostaną przedterminowo awansowani na wyższe stopnie służbowe jako podziękowanie – dodał nadbryg. Alinowski

Z kolei st. bryg. Grzegorz Podhajny, Komendant Powiatowy PSP w Puławach opowiadał o historii puławskiej jednostki. – W 1920 roku powstała jednostka OSP w obecnej dzielnicy Puław na Włostowicach i ta jednostka funkcjonuje do tej pory, natomiast pierwsi strażacy zawodowi zaczęli służyć w Puławach w 1950 roku. W rocznicę 70 lat zawodowego pożarnictwa na ziemi puławskiej społeczeństwo powiatu puławskiego ufundowało strażakom sztandar, co jest wyjątkowym honorem dla naszej jednostki – podkreślił st. bryg. Podhajny.

gen. Krzysztof Hejduk Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Grzegorz Alinowski Lubelski Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Grzegorz Podhajny – Komendant Powiatowy PSP w Puławach

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button