Informacje

Ważne zmiany dla kierowców już obowiązują [VIDEO]

O planowanych zmianach w Prawie o ruchu drogowym mówiło się już od dawna. 1 czerwca nowelizacja przepisów weszła w życie. O czym muszą teraz pamiętać kierowcy i piesi?

Jedną z ważniejszych zmian jest nałożony na kierowcę obowiązek przepuszczenia osoby wchodzącej na przejście dla pieszych. Do tej pory kierujący pojazdami musieli jedynie zachować szczególną ostrożność i przepuścić pieszych, którzy już znajdowali się na “zebrze”. Przepisy nie precyzują natomiast, kogo należy uznać za wchodzącego na przejście, to znaczy nie określają żadnej odległości od przejścia, w której powinna znajdować się dana osoba. Regulacje dotyczące pierwszeństwa na przejściach nie zmieniają się zaś w stosunku do rowerzystów.

Zmiany dotyczą także pieszych. W nowych regulacjach pojawił się zapis mówiący o zakazie używania telefonów komórkowych czy innych urządzeń w sposób zaburzający percepcję podczas wchodzenia na przejście. Chodzi o to, by piesi mogli we właściwy sposób ocenić sytuację na drodze i nie stwarzać zagrożenia dla samych siebie.

podkom. Ewa Rejn-Kozak – oficer prasowy KPP w Puławach

Zgodnie z nowymi przepisami, niedozwolona jest tak zwana jazda “na zderzaku”. Na drogach ekspresowych i autostradach bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości w metrach. Czyli jeśli samochód porusza się z prędkością 120km/h, odległość do drugiego pojazdu powinna wynosić co najmniej 60 metrów. Ponadto prędkość w terenie zabudowanym została zrównana. Oznacza to, że także w nocy kierujący nie mogą przekraczać w tym obszarze prędkości 50 km/h.

Celem wszystkich zmian jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, w jaki sposób nowe regulacje zadziałają – przekonamy się już niebawem.

Autorzy: M. Owczarz, P. Skibniewski

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button