JanowiecKazimierz DolnyMiasto PuławyPowiat Puławski

Noc Muzeów – propozycje placówek regionu

Już w najbliższą sobotę 13 maja instytucje kulturalne z naszego regionu dołączą do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Zgodnie z ideą tej inicjatywy galerie, muzea i inne instytucje kultury otwierają się dla zwiedzających za drobną opłatą lub całkowicie bezpłatnie.

Puławskie Muzeum Czartoryskich proponuje miłośnikom sztuki wystawę stałą pod tytułem “Ojczyzno! Niechaj Cię uwiecznię” w nowych aranżacjach. Na ostatnim piętrze pałacu, w sali rycerskiej zostanie przedstawiona nowa ekspozycja “Na wentach i w salonach”. Oprócz samych wnętrzy pałacowych instytucja proponuje także wystawy przedstawione w Domku Aleksandryjskim, jedną z nich będzie nowa ekspozycja prezentująca zabytki związane z naszym miastem i pozyskane przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta w ciągu ostatnich 5 lat. W sobotę Muzeum Czartoryskich będzie otwarte dla zwiedzających od 19:00 do 23:00, wstęp kosztuje 5 złotych.

Swoje propozycje dla pasjonatów polarnictwa przygotowało także Muzeum Badań Polarnych. Placówka proponuje m.in. wykład połączony ze spacerem spod Świątyni Sybilli do swojej siedziby przy ul. 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego. O ciekawostkach geologicznych okolic Puław będzie opowiadać dr Andrzej Pawłowski. Prelekcja rozpocznie się o godz. 16:00. godzinę później zaplanowano kolejny wykład, tym razem o historii polskich badań polarnych. Zwiedzający będą mieli okazję od 15:00 do 22:00 oglądać pierwszą część wystawy stałej oraz wystawy czasowe “Plastikowe morze” oraz “Krajobrazy polarne i subpolarne”. Wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Liczne atrakcje z racji Nocy Muzeów szykuje również Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, placówka oprócz standardowych godzin otwarcia będzie dostępna dla zwiedzających także od 19:00 do 24:00, wyjątkiem będzie Zamek w Janowcu czynny do 22:00 oraz Dom Kuncewiczów, gdzie wydarzenia związane z Nocą Muzeów będą się odbywać w ciągu dnia. Placówka zorganizuje w swoich oddziałach wernisaże wystaw, warsztaty złotnicze i biżuteryjne, spotkania literackie czy z kuratorami poszczególnych ekspozycji, wykłady, a także recitale. Jak informuje instytucja, bilet wstępu do każdego z jej oddziałów w czasie Nocy Muzeów będzie kosztować symboliczną złotówkę.

Szczegółowe plany poszczególnych muzeów dotyczące sobotniej akcji można poznać za pośrednictwem stron internetowych tych instytucji.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button