InformacjeMiasto Puławy

Pamiątki po księżniczce Czartoryskiej przekazane do Muzeum

Przedmioty po tragicznie zmarłej Teresie Czartoryskiej, córce księżnej Izabeli, znalezione w ubiegłym roku podczas remontu kościoła pw. św. Józefa na Włostowicach, zostały przekazane na rzecz Muzeum Czartoryskich. Stało się tak na mocy trójstronnego porozumienia podpisanego przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Muzeum Czartoryskich oraz puławską parafię.

Przypomnijmy, że do odkrycia skrytki z zabytkowymi przedmiotami doszło w grudniu 2020 roku. Pracownicy firmy remontowej znaleźli wtedy między innymi drewnianą szkatułkę z metalowymi aplikacjami, srebrny imbryk, medaliony czy niewielki wizerunek dziewczynki. Były one ukryte w zamurowanej skrytce, znajdującej się w bocznej nawie kościoła. Część przedmiotów niedługo później została skradziona, na szczęście udało się je odzyskać.

Porozumienie między stronami zostało podpisane 18 maja, a więc w Dzień Muzealnika. Na mocy dokumentu przedmioty znalezione w puławskiej świątyni przeszły w depozyt Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pamiątki zachowane po księżniczce Teresie Czartoryskiej będzie można oglądać od 20 czerwca.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button