InformacjePowiat Puławski

Kolejne ofiary oszustów straciły pieniądze [VIDEO]

Mimo powtarzających się apeli policji oraz ostrzeżeń, jakie wysyłają swoim klientom banki, kolejne osoby przekazały oszustom swoje dane. Konsekwencje nieostrożności odbiją się na ich portfelu.

Co ciekawe, na powszechnie znane już techniki manipulacji nabierają się coraz młodsze osoby.

Podkom. Ewa Rejn-Kozak z puławskiej KPP informuje, że wśród oszustw były te tradycyjne, czyli ktoś wpłaca pieniądze za towar i go nie otrzymuje, ale również oszustwa bardziej skomplikowane, podczas których dochodzi do utraty dużej gotówki zgromadzonej na koncie.

– Do mieszkanek naszego powiatu dzwoniły osoby, które przedstawiały się czy to jako przedstawiciele firm reklamowych czy inwestycyjnych, proponowały łatwy zysk, w tym celu trzeba było wcześniej dokonać przedpłaty albo podać dane do swojego konta – mówi rzecznik puławskiej komendy. Jak podkreśla podkom. Rejn-Kozak oszuści mogą skorzystać z naszego konta nie tylko wtedy, gdy znają do niego login i hasło, ale również wówczas gdy znają numer konta oraz numer karty bankowej i kodu znajdującego się na tej karcie.

– Wierząc w informację o wygranej 39 tysięcy złotych mieszkanka Puław straciła 13,5 tysiąca, które miała na koncie. Kobieta będąc przekonaną, że wygrała te pieniądze, podała dane swojego konta, numer karty, oszuści autoryzowali wtedy transakcje, o których kobieta nie wiedziała, a gdy się zorientowała – było już za późno.

Oszuści wykorzystali też dane 19-latki z gminy Żyrzyn, która podała swoje dane w internecie. Na jej nazwisko zaciągnęli kredyt w wysokości 5 tysięcy złotych. Pieniądze te niemal natychmiast zniknęły z konta, zostały wypłacone poza granicami naszego kraju.

Przedstawicielka puławskich mundurowych po raz kolejny zaapelowała o czujność zarówno wśród osób starszych jak i tych młodszych. Socjotechniki, które stosują oszuści niekiedy działają bowiem również na młodsze osoby.

podkom. Ewa Rejn-Kozak – oficer prasowy puławskiej Komendy Policji

Przypominamy, że banki nigdy nie dzwonią do swoich klientów prosząc o podanie swoich danych; każdy taki niespodziewany kontakt należy szybko przerwać, by nie dopuścić do możliwości przejęcia konta przez nieuczciwe osoby.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button