InformacjeMiasto Puławy

Matury czas zacząć [VIDEO]

Trwająca pandemia zmusiła wielu uczniów do nauki zdalnej. Już wkrótce wszyscy przekonamy się, jakie skutki taki model przyniósł w szkołach średnich.

We wtorek rozpoczęły się matury. Pierwszego dnia od 9 uczniowie mierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi z języka polskiego. Jak sami mówią, do egzaminu, który nie wydawał się być trudny, byli dobrze przygotowani.

Tegoroczne matury to również wyzwanie dla szkół ze względu na konieczność zachowania pandemicznych obostrzeń.

– Dzięki długiemu okresowi pobytu w domu mogliśmy bardziej skupić się na lekturach, myślę, że język polski dobrze wypadł – mówi Wiktor, tegoroczny maturzysta. Na egzaminie z języka ojczystego pojawiła się „Lalka” Bolesława Prusa, jak stwierdził uczeń, jest zadowolony z przebiegu egzaminu.

Niektóre zadania były łatwe, niektóre trochę cięższe, było nieco trudniej z powodu braku kontaktu z nauczycielami, ale dałam radę – mówi z kolei maturzystka Karolina

– Egzamin maturalny odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, w poprzednich latach matura odbywała się na dużej sali gimnastycznej, ewentualnie na dwóch salach, dużej i mniejszej – mówi Bożena Strzelecka, dyrektor ZSO Nr 2 w Puławach. W tym roku ze względu na reżim sanitarny maturzyści zostali podzieleni na 11 sal, w związku z tym w jednej sali lekcyjnej pisze maksymalnie 8 uczniów, a na sali gimnastycznej o połowę mniej uczniów niż w latach poprzednich. Dyrektor wyraziła nadzieję, że wysiłek włożony podczas nauki zdalnej zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, da zamierzony efekt.

maturzyści, Bożena Strzelecka  – Dyrektor ZSO nr2 w Puławach

Przez ponad dwa tygodnie abiturienci będą podchodzili do pisemnych egzaminów z przedmiotów obowiązkowych – języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Poza tym do napisania mają przynajmniej jeden egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego. Oprócz tego maturzystów czekają też nieobowiązkowe egzaminy ustne – z języka polskiego oraz z języka obcego. Terminy egzaminów pisemnych są ustalone odgórnie, natomiast harmonogram egzaminów ustnych dla swoich uczniów opracowują poszczególne szkoły.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button