Informacje

Łagodzenie restrykcji – co się zmieniło?

Rozpoczął się pierwszy etap zapowiadanego przez rząd powolnego zdejmowania nałożonych wcześniej obostrzeń i “odmrażania” gospodarki. Od 20 kwietnia w przestrzeni publicznej wolno nam nieco więcej.

Przypomnijmy, że zmiany obejmują sklepy, teraz mogą w nich przebywać jednocześnie 4 osoby na jedną kasę, a w placówkach wielkopowierzchniowych (powyżej 100 m2) – 1 człowiek na 15 metrów kwadratowych. Wcześniej we wszystkich placówkach handlowych obowiązywała zasada 3 klientów na kasę. Podobnie sytuacja ma się z kościołami. Na msze święte może teraz chodzić nieco więcej ludzi, w zależności od powierzchni danej świątyni, tu również obowiązuje reguła – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Przypomnijmy, że częściowe złagodzenie obostrzeń jest związane z równoczesnym obowiązkiem zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

Od poniedziałku możliwe jest również poruszanie się w celach rekreacyjnych. Można już wybrać się do lasu, parku czy na plażę, nie obawiając się o interwencję służb. Co ważne, gdy wybierzemy się do lasu i będziemy już między drzewami, nie musimy mieć na sobie maseczki. Nie możemy zaś korzystać z miejsc przeznaczonych do biwakowania. Jednocześnie słyszymy apele o to, aby nie przesadzać z wycieczkami do leśnych zakątków ze względu na panującą suszę i rosnące zagrożenie pożarowe. Jak na razie zamknięte pozostają place zabaw, ogrody jordanowskie w częściach, gdzie znajdują się place zabaw, a także ogrody zoologiczne. Ważna i dobra informacja dla młodzieży – osoby powyżej 13. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej samodzielnie, bez opieki dorosłych.

Oczywiście nowe reguły nie oznaczają, że mamy odejść od zasad szczególnej ostrożności. Oprócz obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych należy również zachowywać zasadę bezpiecznego dystansu oraz wszelkie reguły higieniczne.

W drugim etapie powrotu do “normalności” zmiany mają dotyczyć m.in. sklepów budowlanych, które będą otwarte w weekendy, z pewnymi ograniczeniami mają działać również hotele i miejsca noclegowe. Także instytucje kultury powinny wtedy wznowić swoją zwykłą działalność. Nie wiadomo jednak, kiedy ów drugi etap nastąpi – wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w naszym kraju, która przecież bardzo dynamicznie się zmienia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button