InformacjeKurów

Kurów będzie miastem? |#LPU24.pl

Czy Kurów będzie kolejnym miastem na mapie naszego powiatu? Wiele wskazuje na to, że tak. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy członkowie Rady przegłosowali projekt dotyczący wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości statusu miasta.

Przegłosowanie uchwały poprzedziły kilkumiesięczne konsultacje społeczne, które nie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. Swoją opinię w tej sprawie wyraziło zaledwie nieco ponad 7% uprawnionych. Podczas konsultacji 245 osób zagłosowało za nadaniem miejscowości statusu miasta, swój sprzeciw wyraziło 179 osób, natomiast 23 mieszkańców w trakcie głosowania wstrzymało się od podjęcia decyzji. Wobec większości pozytywnych opinii mieszkańców Rada Gminy wykonała kolejny krok w kierunku odzyskania przez Kurów praw miejskich. Przypomnijmy, że Kurów w przeszłości posiadał już prawa miejskie, zostały mu one odebrane przez cara w 1870 roku, podobnie jak wielu innym miejscowościom w kraju. Była to kara za udział w powstaniu styczniowym.

Warto przypomnieć, że analogiczną uchwałę w zeszłym roku przyjęli też radni w Końskowoli, o prawa miejskie stara się także Wąwolnica, która obecnie jest na etapie konsultacji społecznych. Może się więc okazać, że już w przyszłym roku nasz powiat będzie mieć aż 3 nowe miasta.

fot.archiwalne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button