Informacje

Emeryci i renciści mogą dorobić więcej

To ważna informacja dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów – od marca będą mogli dorobić więcej. Zmieniły się bowiem limity, do wysokości których można dorabiać bez konsekwencji dla pobieranych świadczeń. Zmiana jest wynikiem wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

– Od marca wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń z ZUS, pierwszy próg będzie wynosić 4196 złotych i 60 groszy brutto  – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Osoby, które dorabiają na emeryturze czy rencie, powinny do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku, składają w tym celu zaświadczenia od swoich pracodawców i zleceniodawców. Osoby, które ukończyły już powszechny wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat u mężczyzn nie muszą przejmować się limitami dochodów, nie muszą też informować ZUS-u o wysokości takich ewentualnych przychodów.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button