LPU24wszystkieWywiady

Paweł Iwaszko prezes OPEC rezygnuje – z Wiceprzewodniczącym RN OPEC Sp. z o.o. Tomaszem Kuflem rozmawia Paweł Nowosadzki | #LPU24.pl

Osobiście żałuję i jest mi po prostu przykro, że pan Prezes Paweł Iwaszko podjął taką decyzję i żegna się z firmą. O rezygnacji prezesa OPEC z Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej OPEC Tomaszem Kuflem rozmawia Paweł Nowosadzki

Paweł NowosadzkiPanie Przewodniczący co w pana ocenie spowodowało, że prezes Paweł Iwaszko po niemal 7 latach odchodzi ze stanowiska ? Państwo jako Rada Nadzorcza jesteście pierwszym organem, do którego prezes zwraca się z taką informacją. Można powiedzieć, że przez te kilka lat firma została poukładana, prowadzone są inwestycje, Spółka ucywilizowała sposób rozliczeń a także pozyskuje sporo środków zewnętrznych m.in na modernizację sieci ?

Tomasz Kufel – Osobiście żałuję i jest mi po prostu przykro, że pan prezes Paweł Iwaszko podjął taką decyzję i żegna się z firmą. To naprawdę był dobry prezes. Właściwy człowiek we właściwym miejscu i czasie. Daleki jestem oczywiście od wystawiania mu laurki, ale bez wątpienia, jak pan sam to zauważył, przez te ostatnie 7 lat pchnął spółkę na właściwe tory. Zreformował ją, podjął wraz z załogą wiele wyzwań i również wraz załogą sprostał im. OPEC Sp. z o.o. stało się nowoczesnym, sprawnie zarządzanym przedsiębiorstwem na miarę XXI wieku.

(Paweł Iwaszko – prezes OPEC, foto: LPU24.pl)

PN – Dochodzą od nas nieoficjalne sygnały, że wynagrodzenia w spółkach komunalnych są nierynkowe i menedżerowie nie chcą pracować za takie pieniądze. Sprawą dyskusyjną jest także sposób zatrudnienia w formie kontraktu menedżerskiego, który nie chroni w żaden sposób prezesa, nie podlega także układom zbiorowym i jest generalnie niestabilny ?

TK – Z tą tezą mogę się bezspornie zgodzić, że wynagrodzenia w spółkach komunalnych są generalnie niedzisiejsze, nierynkowe. I nie mam tu na myśli tylko kadry menadżerskiej. Wbrew powszechnym opiniom, pracownicy OPEC-u nie zarabiają  kokosów. Ich wynagrodzenie oscyluje już wokół płacy minimalnej lub nieznacznie wyższej. Jestem przekonany, że nowo powołany Prezes (kobieta czy mężczyzna) powinien zacząć swoje urzędowanie od rozmów o podwyżkach wynagrodzeń. Oczywiście odbywać się to będzie bez konieczności przekładania obciążeń na odbiorców. Pokazał to właśnie odchodzący prezes jak za pomocą precyzyjnego regulowania siecią i ubytkami cieplnymi można osiągać realne i wymierne oszczędności. Co do Układu Zbiorowego to rzeczywiście jest to zdobycz która powinna obejmować jak najszersze grono zatrudnianych osób. Nie tylko w naszej spółce.

PN – Nie żałujecie jako załoga decyzji prezesa Iwaszki, bo OPEC zaczęło być postrzegane jako przedsiębiorstwo dobrze zarządzane, nie da się ukryć, że i konfliktów na linii OPEC – klient jest znacznie mniej, bo i działania informacyjno-edukacyjne dotyczące sposobów rozliczeń ciepła są dużo bardziej zaawansowane i chyba czytelne no i wizerunek firmy przez ostatnie lata się nomen -omen ocieplił ?

TK – Prezes Iwaszko to sprawny menager, człowiek dialogu i czynu, wizjoner. Wprowadził do firmy nowe trendy i standardy. Co niezwykle ważne w tych czasach dotrzymywał słowa. Nie mam wątpliwości, że znaczna część załogi, tak jak ja, będzie żałowała jego odejścia. Należy jednak patrzeć w przyszłość i pamiętając, że rozpoczął wiele zmian, wiele inwestycji, że należy te działania sprawnie i umiejętnie kontynuować.

PN- Na koniec chciałbym zapytać czy oprócz względów ekonomicznych, którymi swoją decyzję argumentował prezes Paweł Iwaszko, czy do jej podjęcia nie przyczyniło się iskrzenie pomiędzy prezydentem Pawłem Majem a prezesem Iwaszko ?

TK – Decyzja Pawła Iwaszko jest jego osobistą decyzją. Na tyle na ile go znam, to jest ona podyktowania autonomicznymi uwarunkowaniami i na pewno gruntownie przemyślana. Nie do mnie należy jej komentowanie. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że jako spółka o tak strategicznym znaczeniu jak dostarczanie ciepła, podgrzewanie wody oraz prace konserwacyjne musi opierać się na  stabilności, przewidywalności i ciągłości w swoim działaniu. Nie chciałbym ale obawiam się, że zwolniony przez Pawła Iwaszkę fotel prezesa może stać się przyczynkiem do uruchomienia kadrowej karuzeli, czy mówiąc wprost – politycznym łupem. Ufam w mądrość Prezydenta, jego dalekowzroczność i to że doceni walor ewolucyjnych zmian nad rewolucją. Działając z pożytkiem dla Puławian i Puławianek pozwoli kontynuować misję prezesa spółki komuś ze środowiska spółki. Komuś obeznanemu w zagadnieniach z dziedziny ciepłownictwa, komuś kto ma wystarczającą wiedzę i kwalifikacje by sprawnie i bez zbędnych opóźnień kontynuować zachodzące przez cały czas w spółce zmiany.

PN – Dziękuję za rozmowę

 

foto ilustracyjne: Tomasz Kufel – archiwum OPEC

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button