InformacjeMiasto Puławy

Ks. Czyżewski oficjalnie honorowym obywatelem

W niedzielę 6 listopada, mszą w kościele Matki Bożej Różańcowej rozpoczęły się oficjalne uroczystości, podczas których ksiądz Antoni Jerzy Czyżewski został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Puławy.

Decyzję tą, na wniosek Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych, podjęła Rada Miasta Puławy jeszcze w 2021 roku. Ksiądz Czyżewski znany był ze swojej bezkompromisowej działalności na rzecz wspólnoty Kościoła.

Robert Och – Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych, ks. Antoni Jerzy Czyżewski – Honorowy Obywatel Miasta Puławy

Robert Och z Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych przypomniał działalność ks. Czyżewskiego m.in. w latach 80., który wspierał działalność opozycji antykomunistycznej. Ks. Czyżewski organizował spotkania przedstawicieli niezależnej kultury z mieszkańcami Puław czy odprawiał Msze święte “za Ojczyznę”. W parafii “na górce” organizowano także duszpasterskie spotkania literackie, na wykładach i prelekcjach omawiano zniekształcenia i przemilczenia, które występowały wtedy w nauczaniu szkolnym.

Ksiądz Czyżewski został proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP, której świątynię puławianie znają jako “kościół na górce” w latach 80. i kierował nią przez 18 lat.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button