Informacje

Waloryzacja składek zakończona

Pod koniec maja informowaliśmy o przeprowadzanej przez ZUS corocznej waloryzacji składek przyszłych emerytów. Ta operacja finansowa dotyczy ponad 24 milionów ubezpieczonych w naszym kraju. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tegoroczna waloryzacja została już zakończona.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Zakończyliśmy właśnie waloryzację składek emerytalnych za ubiegły rok i w sumie stan kont ubezpieczonych a także dziedziczonych subkont wzrósł od czerwca łącznie o 281 miliardów złotych, składki na konta i kapitał początkowy wzrosły o ponad 9%, a składki na subkontach o ponad 7% – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. To właśnie z tych środków będą wyliczane przyszłe emerytury. Efekty najnowszej waloryzacji można będzie zobaczyć na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS już w niedzielę 12 czerwca. ZUS niebawem przygotuje też informację o stanie kont ubezpieczonych razem z nową prognozą wszystkich emerytur. Te informacje będą w najbliższych tygodniach sukcesywnie przekazywane również przez internet.

Wskaźnik waloryzacji zależał między innymi od inflacji, brano jednak pod uwagę jej poziom z zeszłego roku. Informacje o stanie konta wraz z prognozą przyszłej emerytury ubezpieczony będzie mógł sprawdzić niebawem na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 2020 roku instytucja nie wysyła już takich danych pocztą, chyba że ubezpieczony o to poprosi.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button