InformacjeMiasto Puławy

Puchar Polski w szachach w Puławach

Przez dwa dni w Puławskim Parku Naukowo Technologicznym rozgrywany był jeden z czterech finałów kwalifikacyjnych Pucharu Polski w szachach.

W sobotę zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w turnieju kwalifikacyjnym rozgrywanym 9-rundowym systemem szwajcarskim w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na ruch. Punkty, jakie otrzymywali zawodnicy to 3 za zwycięstwo, jeden za remis, a porażka nie powiększała zdobyczy. W drugim dniu rozegrano turniej finałowy, do którego zakwalifikowało się 12 zawodników z turnieju kwalifikacyjnego oraz 2 kobiety i 2 najlepszych juniorów. Turniej finałowy rozegrany został systemem pucharowym co oznacza, że przegrywający rozgrywkę odpadł z dalszej części imprezy.

Prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak dziękował za wsparcie podmiotom zaangażowanym w organizację imprezy w tym Grupie Azoty Zakładom Azotowym “Puławy” jak również puławskiemu Urzędowi Miasta oraz głównemu sponsorowi – PGNiG Termika. Radosław Jedynak podkreślił w swojej wypowiedzi, że szachy są bardzo rozwijającą dyscypliną, korzystną zwłaszcza dla najmłodszych.

Radosław Jedynak – Prezes PZSzach. (wypowiedź z soboty)

Warto dodać, że w puławskim turnieju obowiązywały aktualne przepisy gry i przepisy turniejowe międzynarodowej federacji szachowej FIDE i Polskiego Związku Szachowego a sam turniej zgłoszony był do oceny rankingowej FIDE. Pula nagród puławskiego turnieju to 5000 zł‚ w całym tegorocznych rozgrywkach szachiści mogą podjąć z szachownicy łączną sumę 300 tys. złotych. Kolejne turnieje w ramach tegorocznej edycji Pucharu Polski zaplanowano w lipcu w Łodzi, natomiast w październiku szachiści spotkają się w Bydgoszczy.

Autor: P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button