InformacjeMiasto Puławy

Puławy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli święto upamiętniające członków niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Jak co roku w Puławach odbyły się uroczystości związane z tym dniem.

Rozpoczęły się one Mszą Świętą, która o godz. 12:00 odbyła się w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Różańcowej. Następnie odbył się tradycyjny Apel Poległych. W ramach uroczystości złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod krzyżem przy ul. Centralnej, w przeszłości nieopodal tego miejsca mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. W uroczystościach brali udział między innymi przedstawiciele puławskich władz samorządowych. Organizatorem obchodów w naszym mieście było puławskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Pochylmy głowy, oddając cześć Rodakom, a szczególnie Żołnierzom Wyklętym, dla których Polska była i do ostatniej chwili życia pozostała najwyższą wartością – między innymi te słowa padły podczas Apelu Poległych. Wspominano żołnierzy walczących w 1939 roku jak również tych, którzy nie pogodzili się z narzuconym Polsce po II wojnie światowej systemem komunistycznym.

Przedstawiciel puławskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jerzy Lenartowicz przypomniał, że w walkach zginęło blisko 100 tys. żołnierzy AK, a kolejne 50 tysięcy zostało wywiezionych do sowieckich łagrów. Głos zabrał także poseł Krzysztof Szulowski, który powiedział, że po latach żołnierze wyklęci ”są zwycięzcami” pomimo przelanej przez nich krwi.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button