Informacje

ZUS pomaga uchodźcom z Ukrainy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia około 1400 miejsc noclegowych w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju na potrzeby osób uciekających przed wojną na Ukrainie. By pomóc uchodźcom z Ukrainy w sprawach urzędowych, zostaje odpowiednio przystosowana strona internetowa ZUS. Pojawiły się na niej treści w języku ukraińskim.

– Zadeklarowaliśmy odpowiednim służbom gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy w naszych ośrodkach szkoleniowych – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje, na stronie internetowej instytucji znajdują się ważne informacje dla uchodźców w języku ukraińskim, m.in. o emeryturach, rentach, świadczeniach rodzinnych. Ukraińcy niebawem będą mieć też możliwość zarejestrowania się w PUE ZUS w języku ukraińskim. Małgorzata Korba zachęciła też uchodźców z Ukrainy, którzy pobierają polskie świadczenia, a mają problem ze swoimi ukraińskimi rachunkami bankowymi, do kontaktu z najbliższą siedzibą ZUS.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

ZUS współpracuje również z zagranicznymi instytucjami. Jeśli osoba uciekająca przed wojną zatrzyma się w innym państwie europejskim, po zgłoszeniu do lokalnej kasy ubezpieczeń społecznych będzie możliwość wypłaty polskich świadczeń na nowy zagraniczny rachunek bankowy.

autor: M. Owczarz

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button