Informacje

Wyrównanie dla emerytów, którzy stracili na Polskim Ładzie

Wraz z rozpoczęciem nowego roku w życie weszły przepisy tak zwanego Polskiego Ładu. Nowe regulacje okazały się niekorzystne dla emerytów i rencistów pobierających świadczenia w kwocie od 4 tys. 920 złotych do 12 tys. 800 złotych brutto.

Dzięki nowemu rozporządzeniu Ministra Finansów, ta sytuacja ma ulec zmianie.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim

– Emerytury i renty za styczeń, których kwota nie przekracza 4 tys. 920 złotych brutto już w styczniu w związku z Polskim Ładem są nieco wyższe na rękę, natomiast 7 stycznia Minister Finansów wydał dodatkowo rozporządzenie, które wprowadza kolejne zmiany – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Zmiany dotyczą osób pobierających świadczenia od 4 tys. 920 złotych do 12 tys. 800 złotych brutto. Takie osoby będą miały obliczaną składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy na starych zasadach, a więc dla nich Polski Ład będzie neutralny finansowo. Wysokość emerytur i rent takich osób będzie więc taka sama, jak jeszcze w grudniu. W związku z rozporządzeniem, osoby które zgodnie z przepisami Polskiego Ładu otrzymały w styczniu niższe świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie, czyli zwrot nadpłaconego podatku.

Według danych ZUS osoby, które pobierają świadczenia we wspomnianym wcześniej przedziale kwot, stanowią około 6 procent wszystkich emerytów, a w przypadku rencistów to zaledwie 2 procent.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button