Miasto Puławy

Dawny pawilon nie jest zabytkiem, bo go prawie nie ma

Pozostałości dawnego pawilonu Puławskiego Ośrodka Kultury “Dom Chemika” bez nadzoru konserwatorskiego – to decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie poparta opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Trudno było się spodziewać innej decyzji zważywszy na fakt, że pawilon właściwie już nie istnieje.

Cała sprawa to pokłosie długotrwałego konfliktu pomiędzy puławskim Urzędem Miasta a Stowarzyszeniem “Puławianie”, które domagało się wpisania całego kompleksu Puławskiego Ośrodka Kultury do rejestru zabytków. Wprawdzie w lutym Naczelny Sąd Administracyjny wydał niekorzystną decyzje dla puławskiego Ratusza w sprawie uchylenia odmowy wpisania Domu Chemika do rejestru zabytków, jednak rozbiórka osiągnęła już znaczny stopień zaawansowania. Nie może być więc mowy o nadzorze konserwatorskim nad pozostałościami pawilonu.

Przypomnijmy, że w miejscu dawnego pawilonu ma powstać Mediateka. Budynek ten ma pełnić funkcję między innymi siedziby Biblioteki Miejskiej. Inwestycja ta musiała zostać wstrzymana ze względu na trwający spór prawny. Teraz jest szansa na jej szybsze wznowienie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button