InformacjeMiasto Puławy

50 lat (i dłużej) razem |#LPU24.pl

W piątkowe popołudnie w Pałacu Czartoryskich odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń za długoletnie pożycie małżeńskie. Tym razem wraz z rodzinami świętowało 12 par: Irena i Zygmunt Domańscy, Maria i Zygmunt Dymańscy, Halina i Andrzej Goliszek, Krystyna i Jan Janisz, Halina i Andrzej Kilijanek, Adela i Henryk Krakowiak, Barbara i Kazimierz Kulik, Janina i Władysław Lenart, Alicja i Franciszek Łagowscy, Krystyna i Czesław Młynarscy, Danuta i Aleksander Noworolnik oraz Wiesława i Bronisław Pyda.

Przypomnijmy, że medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z 1960 r o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z roku 1992 o orderach i odznaczeniach.

Dorota Lisowska – Kierownik USC w Puławach

Aby zgłosić parę do takiego odznaczenia należy w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce zamieszkania złożyć skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kopie dowodów osobistych obojga Jubilatów. Następnie miejscowy Urząd Stanu Cywilnego prowadzi procedurę kierując odpowiednie dokumenty do urzędów centralnych m.in do Ministerstwa Sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby m.in. Premier, ministrowie, wojewodowie oraz wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast.

Autor: P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button