Informacje

Kolejne branże uwzględnione w nowej tarczy [VIDEO]

Nowa wersja tarczy antykryzysowej przyjęta przez rząd zakłada pomoc dla większej ilości branż niż do tej pory. Chodzi o zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień oraz kolejne przedłużenie świadczeń postojowych.

Które branże mogą liczyć na wsparcie i na jakich warunkach mogą je otrzymać? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

-Tarcza antykryzysowa rozszerzyła wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, teraz będzie mogło z niego skorzystać ponad 60 różnych rodzajów działalności gospodarczych, w tym 17 nowych, które do tej pory nie były uwzględnione w tarczy, chodzi tutaj między innymi o salony fryzjerskie, kosmetyczne, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące sprzedaż detaliczną w galeriach handlowych – tłumaczy Małgorzata Korba. To wsparcie to zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień bądź sam kwiecień a także szersza wypłata świadczeń postojowych. Jak dodaje przedstawicielka ZUS, niektóre działalności gospodarcze będą mogły występować o świadczenia postojowe nawet do 5 razy. Warunek jest ten sam, co poprzednio czyli spadek o co najmniej 40% przychodu, przy czym ten przychód będzie można teraz porównać do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli jeszcze sprzed pandemii koronawirusa. – Co ważne, kod przeważającej działalności gospodarczej będziemy sprawdzali w rejestrze REGON na 31 marca 2021 roku, co na pewno poszerzy grono firm, które będą mogły skorzystać z tarczy. Wnioski o zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień a także o postojowe na nowych zasadach będzie można składać od 4 maja, wtedy nowe rozporządzenie wchodzi w życie – dodała Małgorzata Korba.

Małgorzata Korba – rzecznik prasowy lubelskiego ZUS

Przedsiębiorcy, którzy zdążyli opłacić składki, będą mogli wystąpić o ich zwrot. Aby uzyskać zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień, osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały złożyć odpowiedni wniosek do końca czerwca. Jeśli chodzi o świadczenie postojowe, to można złożyć wniosek o jego wypłatę maksymalnie do 5 razy, najpóźniej na trzy miesiące po zakończeniu stanu epidemii.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button