InformacjeMiasto Puławy

1 mln zł nie wystarczy, zakończy się prawdopodobnie na 3 mln zł – długa i kosztowna awaria na ul. Komunalnej |#LPU24.pl

Już niemal miesiąc trwa usuwanie poważnej awarii kolektora sanitarnego przy ul. Komunalnej. Kolektor ten odprowadza wszystkie ścieki z Puław do miejskiej oczyszczalni. Jak czytamy w komunikatach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, prace w tym miejscu zostały objęte najwyższym priorytetem. Najważniejszym problemem jednak było to, że ścieki wydostawały się poza system, także bezpośrednio do gruntu.

Miejska spółka, jak czytamy już zlikwidowała tę sytuację, zabezpieczając miejsce awarii i budując bypass, który umożliwia wtłoczenie ścieków miejskich do oczyszczalni z pominięciem miejsca rozszczelnienia się instalacji. Po dokonaniu tzw. odkrywek eksperci mogli wstępnie podjąć próbę wyceny strat i rozmiarów tej awarii. MPWiK przystąpiło do wykonania ekspertyzy ogólnobudowlanej i wyceny naprawy uszkodzonej komory. Dzięki pozyskanym informacjom opracowana została także dokumentacja projektowa odbudowy załamanej konstrukcji kolektora. Wstępnie koszt naprawy oszacowano na 1 mln złotych, niestety jak się okazuje wartość przywrócenia kanalizacji do stanu sprzed awarii wyniesie co najmniej 3 mln zł. Niestety to nie koniec złych wiadomości, ponieważ utrudnienia, z którymi borykają się użytkownicy ulic w okolicy Wólki Profeckiej, a szczególnie ul. Zarzecze mogą potrwać jeszcze nawet kilka tygodni.

Dariusz Dąbrowski – Prezes MPWiK Puławy

Jedyną pozytywną informacją jest to, że ścieki przepompowywane są do oczyszczalni tymczasowym rurociągiem, tak więc awaria kanału nie stwarza w tej chwili zagrożenia dla mieszkańców Puław i środowiska.

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button