Informacje

Nowe wnioski 500+ od lutego

500+ to jeden ze sztandarowych programów rządu. Jest to świadczenie wychowawcze przysługujące na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia.

W związku z nadchodzącym nowym okresem świadczeniowym, mającym trwać od czerwca 2023 do końca maja 2024, ZUS informuje o możliwościach składania wniosków od 1 lutego bieżącego roku.

Maciej Raszewski – ZUS Lublin

– Wnioski, podobnie jak w zeszłym roku, można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS jak również przez portal Emp@tia czy też bankowość elektroniczną – przypomina Maciej Raszewski, przedstawiciel ZUS. Jak dodaje, wnioski, które zostaną złożone do końca kwietnia, zostaną rozpatrzone do końca czerwca, natomiast w przypadku wniosków złożonych w maju wypłaty należy się spodziewać do końca lipca z wyrównaniem od czerwca. W przypadku wniosków czerwcowych wypłata nastąpi do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca, w przypadku wniosków złożonych w lipcu ZUS wypłaci świadczenie do końca września z wyrównaniem od lipca, analogicznie w przypadku wniosków sierpniowych ZUS wypłaci świadczenie do końca października z wyrównaniem od sierpnia. Wnioski o 500+ moga składać również obcokrajowcy, obywatele Unii Europejskiej bądź krajów EFTA, a także inni obcokrajowcy, którzy posiadają legalny pobyt w Polsce i mają dostęp do rynku pracy. O 500+ mogą starać się także obywatele Ukrainy przybyli do Polski po 23 lutego, przygotowano dla nich specjalne formularze w języku ukraińskim.

Warto dodać, że od 1 lutego można składać wniosek także za pomocą aplikacji mZUS na urządzeniach mobilnych, takich jak tablet lub telefon.

autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button