Miasto Puławy

Plany puławskiego Muzeum Badań Polarnych

Muzeum Badań Polarnych w Puławach przygotowuje się do otwarcia pierwszej wystawy stałej. O najbliższych planach instytucji mówiono podczas wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie.

Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Piotr Kondraciuk poinformował, że wystawa będzie składać się z kilku części. W ekspozycji znajdą się między innymi wizualizacje polskich stacji polarnych, elementy ubioru polarników oraz rdzennych ludów Północy, oryginalny sprzęt używany podczas wypraw m.in. sanie czy skuter śnieżny, rekonstrukcje igloo i szałasu oraz broń, ozdoby i inne przedmioty użytkowe. Oprócz wystawy stałej w planach są także spotkania z polarnikami, wykłady otwarte przybliżające tematykę wypraw polarnych, w planach jest także zorganizowanie festiwalu filmów o tej tematyce.

Przypomnijmy, że Muzeum Badań Polarnych będzie korzystać z części budynku przy ul. 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, który do tej pory był siedzibą puławskiej filii UMCS. Uczelnia na razie użytkuje pomieszczenia na piętrze tego obiektu. Muzeum zostało powołane uchwałą Sejmiku Województwa Lubelskiego z maja 2020 r. Instytucja znajduje się pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Lubelskiego. Otwarcie wystawy stałej planowane jest na przyszły rok.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button