Informacje

Kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Samorząd Województwa Lubelskiego od maja realizuje bezpłatne kursy nauki języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Osoby, które z powodu wojny musiały nagle opuścić swoje domy i uciekać za granicę, często nie miały możliwości mówienia po polsku, a jak wiemy bez choćby podstawowej znajomości języka bardzo ciężko jest żyć w obcym kraju.

Kursy są prowadzone dla osób pełnoletnich w maksymalnie 12-osobowych grupach w systemie stacjonarnym bądź zdalnym. Uczestnicy realizują ok. 60 godzin zajęć lekcyjnych w ciągu 5-8 tygodni, korzystając z bezpłatnych materiałów szkoleniowych. Zajęcia kończą się egzaminem wewnętrznym, na podstawie którego ich uczestnicy otrzymają zaświadczenia o przebytym szkoleniu oraz nabytych umiejętnościach. Kursy trwają już od maja, cały projekt ma potrwać do końca sierpnia przyszłego roku. Ciągle prowadzona jest rekrutacja kandydatów. Ze statystyk prowadzonych przez Urząd Marszałkowski w Lublinie wynika, że obecnie największą liczbę uczestników kursów stanowią osoby w wieku 31-40 lat (82 osoby), drugą najczęściej występującą grupą wiekową są uczestnicy od 41 do 50 lat. Najstarszą uczestniczącą w zajęciach osobą jest kobieta w wieku 74 lat.

Na szkolenia można się zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, od 10 czerwca wpłynęło blisko 1500 zgłoszeń. Docelowo przewidziano środki na przeszkolenie blisko 1800 osób w ramach 150 grup szkoleniowych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button