JanowiecKazimierz Dolny

Pardes Festival w Kazimierzu i Janowcu

Przez cały nadchodzący tydzień w Kazimierzu i Janowcu odbywa się tegoroczny Pardes Festiwal. Jak mówią organizatorzy, Festiwal ten łączy przeszłość z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie i całej Polsce – obecności, jak czytamy w przewodniku festiwalowym, tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r.

W bogatym programie festiwalowym znalazła się m.in wystawa fotografii Zbigniewa Nity zatytułowana Kazimierskie Impresje. Zbigniew Nita to wieloletni pracownik kultury a także fotoreporter i dziennikarz mediów lokalnych i ogólnopolskich. We wtorkowe popołudnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki Zbigniew Nita pokazał fotografie Kazimierza z lat 1980-2020, jak sam twierdzi, to rodzaj pamiętnika, który ukazuje zmiany zachodzące w miasteczku. Na fotografiach znajdziemy także wątki związane z ideą festiwalu.

Zbigniew Nita podkreślał w swojej wypowiedzi, ze jest związany z Kazimierzem Dolnym od dzieciństwa. Przyznaje, że od dawna interesuje się kulturą żydowską, stąd zdjęcia jego autorstwa pojawiły się na Festivalu Pardes. Artysta opowiadał o swoim odkrywaniu kultury żydowskiej, podkreślał jak wielkie wrażenie zrobiła na nim tzw. “ściana płaczu” na Czerniawach, czyli monument powstały z macew, wywiezionych ze starego cmentarza żydowskiego. Zbigniew Nita podkreślał, ze Kazimierz Dolny jest jednym z niewielu miejsc, gdzie zachowały się elementy spuścizny kultury żydowskiej. Wystawa pokazuje różne oblicza miasteczka nad Wisłą, jak podkreśla jej autor jest to swego rodzaju “pamiętnik”.

Zbigniew Nita – Fotografik, dziennikarz, publicysta

Wystawa Kazimierskie Impresje będzie dostępna dla zwiedzających do 6 października.

Autor: P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button