Informacje

Czternastki już niebawem na kontach emerytów

Tak zwane czternaste emerytury już niebawem pojawią się na kontach emerytów i rencistów – zapowiadają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie podkreślają, że aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać do urzędu żadnych wniosków.

Dodatkowe świadczenie pieniężne trafi do ponad 9 milionów emerytów, rencistów oraz innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. “Czternastkę” otrzymają więc także między innymi osoby otrzymujące emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne czy świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Prawo do takiego świadczenia będzie sprawdzane na dzień 24 sierpnia, czyli przed pierwszymi wypłatami. “Czternastka” w pełnej wysokości “na rękę” wyniesie 1217 złotych i 98 groszy. Świadczenie w tej kwocie otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób z większymi comiesięcznymi świadczeniami “czternastka” będzie wypłacana zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”.

Terminy wypłaty “czternastek” w ZUS to 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września. Osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc “czternastkę” otrzymają w październiku. Dodatkowe świadczenie będzie wolne od potrąceń, nie będzie też wliczać się przy ubieganiu się o pomoc społeczną. Ze wstępnych szacunków wynika, że na “czternastki” może zostać przeznaczone nawet 11 miliardów 400 milionów złotych.

Zdj. ilustracyjne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button