InformacjeMiasto PuławyPOLECAMY

Zmiany w standardach i opłatach telewizyjnych

Już za niespełna półtora miesiąca 28 czerwca zgodnie z planami Urzędu Komunikacji Elektronicznej na obszarze województwa lubelskiego zostanie zakończone nadawanie telewizji naziemnej w systemie DVB-T/MPEG-4. Po tym terminie do odbioru programów konieczne będzie posiadanie odbiornika telewizyjnego lub dekodera obsługującego standard DVB-C oraz co najmniej MPEG-4.

Posiadacze odbiorników lub dekoderów wyposażonych jedynie w system DVB-T muszą dokonać zakupu urządzeń, które będą w stanie obsłużyć te standardy. Jeśli chodzi o sieć Puławskiej Telewizji Kablowej po podłączeniu nowego urządzenia będzie trzeba wykonać skanowanie odbiornika w standardzie DVB-C/MPEG-4. W przypadku pozostałych telewizorów posiadających już system DVB-C wymagane może być tylko ponowne wyszukanie kanałów. W przypadku odbiorców, którzy korzystają z usług sieci kablowych będących w trudnej sytuacji materialnej regulatorzy nie przewidzieli dofinansowania do zakupu sprzętu do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego. Wsparcie to dotyczy tylko odbiorców, którzy korzystają z indywidualnych anten odbierających naziemną telewizje cyfrową
Warto przypomnieć, że zmiana formatu nadawania pozwoli w tym samym zakresie kanałów dostarczyć do abonenta programy telewizyjne w lepszej jakości technicznej.

– Postanowiliśmy zostać przy MPEG-4 i przy DVB-C, spowodowane jest to tym, że wielu naszych użytkowników od wielu lat korzysta z tego standardu przy telewizji kodowanej na kartę – mówi Katarzyna Chabros, wiceprezes PSM. Jak dodaje, potrzebne są więc dekodery lub odbiorniki wyposażone w MPEG-4 i DVB-C.

Katarzyna Chabros – Wiceprezes PSM

Ogólna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza wymuszą także zmiany w wysokościach opłat za korzystanie z pakietów Telewizyjnych w sieci Puławskiej Telewizji Kablowej. Od 1 lipca abonenci będą ponosili nieco wyższe opłaty.

Wiceprezes PSM tłumaczy, że galopująca inflacja powoduje wzrosty cen za użytkowanie z usług tv. Jest to spowodowane m.in. tym, że dostęp do wielu kanałów puławskiej kablówki jest kupowany od podmiotów zagranicznych takich jak Discovery, AMC czy NBC Universal.

Katarzyna Chabros – Wiceprezes PSM

Za nieco ponad półtora miesiąca abonenci za pakiet podstawowy zapłacą 20 zł za pakiet pełny 55 zł natomiast pakiet A będzie kosztował od 1 lipca 69 zł, pakiet A1 13,00 zł a za pakiet C1 abonenci będą musieli zapłacić 45,00 zł. Przypomnijmy, że ceny będą obowiązywały od 1 lipca. Informacje, w których zawarte są szczegółowe dane dotyczące zawartości pakietów telewizyjnych i cen docierają sukcesywnie do skrzynek pocztowych puławian korzystających z usług Puławskiej Telewizji Kablowej. Wszelkie informacje będą także dostępne w Dziale Techniczno-Ekonomicznym PSM pod numerem telefonu 81 565 18 88.

Autorzy: A. Koter, P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Pozostanie przy starym standardzie MPEG4 doprowadzi do sytuacji w której użytkownicy darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HVEC będą mieli lepszą jakość obrazu niż osoby płacące wysokie opłaty abonamentowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button