Informacje

Ważne zmiany w ZUS dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Przypomina, że Polski Ład zmienił terminy rozliczeń dla przedsiębiorców. Według nowych zasad, osoby prawne płacą składki do 15. dnia miesiąca, a jednoosobowe firmy do 20. Jeśli 20. dzień wypada w niedzielę, termin przesuwa się na poniedziałek 21.

Zmianie nie uległ jedynie termin rozliczeń dla jednostek budżetowych, jest to nadal 5. dzień miesiąca.

– 15. dzień miesiąca – to jest nowy termin rozliczeń dla płatników, którzy mają osobowość prawną, chodzi tutaj m.in. o spółki akcyjne, spółki z o.o. spółdzielnie, stowarzyszenia czy fundacje – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje do 20. dnia miesiąca rozliczają się teraz podmioty, które nie mają osobowości prawnej, wśród nich jednoosobowe firmy a także spółki osobowe. W tym miesiącu 20. dzień lutego wypada w niedzielę, dlatego czas ten jest wydłużony do 21 lutego.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Kolejna ważna zmiana dotyczy dokumentów rozliczeniowych. Obecnie muszą je składać co miesiąc wszyscy przedsiębiorcy. ZUS zachęca, by do rozliczeń wykorzystywać Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Portal ułatwia przygotowanie deklaracji i ich wysyłkę przez internet.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button