FotorelacjeInformacjePowiat Puławski

Strażacy ćwiczyli techniki ratownicze na lodzie [VIDEO]

Wiatr, lód i woda w kilkustopniowej temperaturze – w takich warunkach ćwiczyli puławscy strażacy. Wykorzystując prawdziwie zimową aurę szkolili się w technikach ratowniczych na zamarzniętym zbiorniku wodnym.

Choć takich zdarzeń jest niewiele, strażacy muszą być przygotowani na każdą okoliczność – gdy pod człowiekiem załamie się lód, nie ma wiele czasu, by go uratować.

bryg. Grzegorz Buzała – rzecznik prasowy KPPSP w Puławach

– Prowadziliśmy ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego, głównym celem jest doskonalenie zawodowe oraz przygotowanie na tego typu zdarzenia – mówi bryg. Grzegorz Buzała, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Jak dodaje, takich interwencji, gdzie trzeba ratować życie ludzkie z powodu zapadnięcia się lodu nie jest wiele, w roku 2021 odnotowano jedno takie zdarzenie właśnie na Łasze Wiślanej. Ze słów rzecznika wynika, że strażacy dość często muszą interweniować w przypadku przymarzniętych ptaków. Zdarza się, że zwierzę trzeba odkuć z lodu i je uwolnić. Należy też zauważyć, że ćwiczenia nie zawsze są możliwe z powodu zbyt wysokich temperatur w zimie.

Ćwiczenia odbyły się na Łasze Wiślanej w pobliżu pałacu Marynki z wykorzystaniem pokrywy lodowej grubości około 5 cm.

autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button