InformacjeMiasto Puławy

Wnioski o dodatek osłonowy w związku ze wzrostem cen

Wzrost cen jest od pewnego czasu zauważalny dla wszystkich. Szczególnie dają się we znaki podwyżki kwot za gaz czy prąd. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach informuje, że w związku z przyjętą przez rząd tzw. tarczą antyinflacyjną od 1 stycznia można składać wnioski o dodatek osłonowy.

Świadczenie to ma złagodzić skutki rosnących cen. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 2100 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 1500 złotych w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Wysokość dopłat w skali roku jest oczywiście zależna od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo i może wynieść od 400 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego do 1150 złotych w przypadku gospodarstw domowych składających się z 6 i więcej osób. Właściciele 2-3 osobowych gospodarstw mogą liczyć na 600 złotych dopłaty, zaś tych 4-5 osobowych mogą dostać 850 złotych. Dodatek będzie nieco większy dla gospodarstw, w których głównym źródłem ciepła jest węgiel lub inne paliwo stałe i jest ono zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jeśli wspomniany wcześniej limit dochodu na osobę zostanie przekroczony, świadczenie będzie wypłacane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę, czyli będzie pomniejszone o kwotę przekroczenia limitu.

Jeśli wniosek o świadczenie zostanie złożony do końca stycznia, świadczenie będzie wypłacone w dwóch równych ratach – do końca marca i do końca października. Jeśli wniosek zostanie złożony później, dodatek zostanie w całości przekazany najpóźniej do grudnia. Wnioski o dodatek osłonowy należy składać elektronicznie przez platformę e-PUAP bądź tradycyjnie do skrzynki podawczej puławskiego MOPS-u.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button