Informacje

Bardzo duże zainteresowanie świadczeniem ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o bardzo dużym zainteresowaniu nowym świadczeniem, przyznawanym od początku roku przez tę instytucję. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługujący na drugie i kolejne dziecko w rodzinie pomiędzy 1. a 3. rokiem życia.

Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie elektronicznie, w pierwszych dniach nowego roku w województwie lubelskim złożyło je ponad 5 tys. osób.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenia rodzinne zarówno 500 plus na nowo narodzone dzieci jak i zupełnie nowe świadczenie, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału tej instytucji. RKO przysługuje na drugie i kolejne dziecko od 12 do 35. miesiąca życia, to jest w sumie nawet 12 tysięcy złotych na jedno dziecko w miesięcznych transzach. Rodzic sam wybiera, czy chce pobierać 500 złotych przez 2 lata czy 1000 złotych przez rok. W przypadku, gdy dzieci miały pierwsze urodziny jeszcze przed 2022 rokiem RKO będzie przysługiwał w proporcjonalnie pomniejszonej wysokości, wsparcie to jest niezależne od dochodów rodziny i nie będzie opodatkowane. Wnioski o RKO można składać do ZUS wyłącznie przez internet, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia a niedługo też przez bankowość elektroniczną. Rodzicom, którzy będą mieli problemy ze złożeniem wniosku pomogą pracownicy ZUS dyżurujący w placówkach czy podczas wideorozmów i na specjalnej infolinii pod nr 22 290 55 00. Przez zaledwie 2,5 dnia w województwie lubelskim przesłano ponad 5 tys. wniosków o przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Jak informuje ZUS, wypłata świadczenia nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od daty złożenia niezbędnych dokumentów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button