Informacje

Od przyszłego roku ZUS przejmuje 500 plus

Od 2022 roku to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zajmować się przyjmowaniem wniosków oraz wypłatą świadczeń w ramach programu 500 plus. Obecnie tę rolę pełnią samorządy.

Jedną z ważnych zmian w funkcjonowaniu tego programu jest również fakt, że wnioski o świadczenie 500 plus będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną, a pieniądze będą przekazywane tylko na rachunki bankowe.

– Będziemy stopniowo przejmowali obsługę świadczenia 500 plus, jeszcze do końca grudnia wnioski o 500 plus należy składać po staremu, czyli do jednostek samorządowych – wyjaśnia Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak dodaje, od 1 stycznia ZUS zacznie przyjmować wnioski od osób, które do tej pory nie pobierały tego świadczenia, czyli np. na nowo narodzone dzieci. Natomiast od lutego do ZUS będzie można składać wnioski na nowy okres wypłaty świadczeń, rozpoczynający się w czerwcu przyszłego roku. Od stycznia wnioski trzeba będzie składać drogą elektroniczną, a same wypłaty 500 plus będą przychodziły tylko na rachunki bankowe. Dzięki elektronizacji wniosków ZUS będzie mógł w zautomatyzowany sposób wypłacać świadczenia.

 

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Gminy będą wypłacać świadczenia przyznane przed 1 stycznia przyszłego roku jeszcze do maja, zaś od czerwca tę rolę ostatecznie przejmie ZUS. Podobnie jak w przypadku programu Dobry Start, wnioski o 500 plus od 2022 roku będzie można składać za pomocą serwisów bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy portalu Emp@tia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button