InformacjeJanowiec

Janowiec miastem? Jest inicjatywa mieszkańców [VIDEO]

W ostatnich miesiącach informowaliśmy o staraniach władz Końskowoli o przywrócenie tej miejscowości praw miejskich utraconych w XIX wieku. Ostatecznie plany te na razie nie doczekały się realizacji. Z podobną inicjatywą wyszli mieszkańcy innej miejscowości położonej w powiecie puławskim.

Podczas niedawnych Dni Janowca prezes Towarzystwa Przyjaciół tej miejscowości ogłosił rozpoczęcie inicjatywy przywrócenia osadzie praw miejskich. Dwa tygodnie później zorganizowano pierwsze z serii spotkań na ten temat, w którym uczestniczyli między innymi samorządowcy gminy. Towarzystwo Przyjaciół Janowca chce przekonywać mieszkańców o celowości tego kroku, bowiem ostatecznie to większość osób mieszkających w gminie zdecyduje, czy chciałaby takiej zmiany.

Jak mówi Marek Kwasek zajmujący się inicjatywą “Janowiec Miastem”, najważniejsze teraz jest to, aby przekonać mieszkańców, zwłaszcza okolicznych miejscowości należących do gminy Janowiec, że inicjatywa ta również dla nich jest korzystna. Marek Kwasek podkreśla, że odzyskanie praw miejskich będzie sprzyjać rozwojowi miejscowości, turystyce, a na pewno nikt na tym nie straci. Społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Janowca na swoim fanpage`u na Facebooku podają argumenty za prawami miejskimi dla Janowca w specjalnym folderze. Będą też zbierać podpisy w przedmiotowej sprawie wśród mieszkańców miejscowości.

Marek Kwasek Towarzystwo Przyjaciół Janowca

Janowiec ma własną sieć wodociągowo-kanalizacyjną, a większość mieszkańców znajduje zatrudnienie poza rolnictwem. To ważne cechy, pozwalające myśleć o ponownym uzyskaniu statusu miasta. Zwolennicy przyznania praw miejskich Janowcowi przekonują, że chodzi nie tylko o prestiż, ale również potencjalnie większe zainteresowanie inwestorów miejscowością. Warto zaznaczyć, że Janowiec, podobnie jak Końskowola i wiele innych miejscowości w naszym kraju, utracił status miasta w okresie zaborów.

Autorzy: M. Owczarz, P. Skibniewski, P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button