Informacje

Dodatkowa praca na emeryturze? Powiadom ZUS [VIDEO]

1 marca mija czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach emerytów i rencistów. Powinni oni powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.

Rzeczniczka lubelskiego ZUS, Małgorzata Korba przypomina, że osoby, które dorabiają sobie do wcześniejszej emerytury lub renty muszą raz na rok powiadomić instytucję o osiągniętych w poprzednim roku przychodach. Właśnie 1 marca mija termin dostarczenia do ZUS dokumentów poświadczających przychód za 2020 rok, zarówno z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia jak również np. bycia członkiem rady nadzorczej czy prowadzenia własnego biznesu. Przedstawicielka ZUS przypomina, że tego rodzaju zaświadczenia wystawiają pracodawcy i zleceniodawcy, natomiast prowadzący własną działalność przygotowują dokumenty samodzielnie. Informacji o dodatkowym przychodzie nie muszą przedstawiać osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny.

Małgorzata Korba / rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Świadczeniobiorcy muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach z 2020 roku, w rozbiciu na poszczególne miesiące.

Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy, zaś osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie samodzielnie. Takie rozliczenie jest konieczne z powodu limitów w dorabianiu do świadczeń. Przekroczenie progu przychodów ma wpływ na wysokość świadczeń należnych za ubiegły rok.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button