InformacjeMiasto Puławy

220-lecie Świątyni Sybilli w Puławach

Puławska Świątynia Sybilli, czyli najstarsze polskie muzeum narodowe, obchodzi w tym roku 220-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Muzeum Czartoryskich zaplanowało szereg wydarzeń związanych z tą rocznicą.

19 czerwca zaplanowano konferencję naukową zatytułowaną “Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią”. Wstęp na nią będzie możliwy po okazaniu zaproszenia bądź zgłoszenia chęci uczestnictwa mailowo na adres kontakt@muzeumczartoryskich.pl. Następnego dnia wydarzenia jubileuszowe będą już dostępne dla szerszego grona odbiorców, odbędą się one w Świątyni Sybilli i Domku Gotyckim. Przy pomocy wirtualnej technologii od godz. 16:00 widzowie będą mogli przenieść się do XIX-wiecznego wnętrza pierwszego polskiego muzeum narodowego. Godzinę później w Domku Gotyckim zostanie zaprezentowana wierna rekonstrukcja zaginionego dzieła Rafaela Santi “Portret młodzieńca” pochodzącego z kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej. O 17:30 na schodach Świątyni Sybilli wystąpi męski zespół wokalny Kairos, koncert będzie ostatnim akcentem obchodów. Wstęp na wydarzenia odbywające się 20 czerwca jest wolny, należy natomiast pamiętać o przestrzeganiu zaleceń sanitarnych.

Uroczystości jubileuszowe będą również doskonałą okazją do zaprezentowania szerszej publiczności odnalezionych niedawno w kościele pw. św. Józefa w Puławach pamiątek po księżniczce Teresie, córce Izabeli Czartoryskiej. Będą one dostępne dla zwiedzających Muzeum Czartoryskich już od 19 czerwca.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button