InformacjeMiasto PuławyPOLECAMY

Wyjątkowy Festiwal im. Lesslów

Już niebawem rusza V Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Na wydarzenia w ramach imprezy zapraszają fundacja imienia jej patronów oraz Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.

W tym roku, jak łatwo się domyślić, festiwal będzie przebiegał inaczej niż zazwyczaj. Wszystkie inicjatywy z nim związane będą się odbywały w przestrzeni internetowej, a konkretnie na kanale Youtube Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Już 28 sierpnia odbędzie się koncert inauguracyjny, zatytułowany „Lessel w lessach”. Podczas koncertu zrealizowanego w Pałacu Marynki będzie można usłyszeć kompozycje obu twórców w wykonaniu orkiestry kameralnej i chóru Camerata Lubelska pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego. Uzupełnieniem utworów muzycznych będzie narracja oparta na listach Wincentego do syna Franciszka.

Sylwetki oraz utwory innych twórców związanych z naszym miastem będziemy mogli poznać 30 sierpnia podczas wydarzenia „Muzyczne Puławy na przestrzeni stuleci”. Przedstawione zostaną m.in. trendy artystyczne panujące w naszym mieście między innymi za czasów Czartoryskich. Poznamy kompozycje takich postaci jak Alojzy i Antoni Stolpe czy Wacław Raszek. Podczas festiwalu przedstawiona zostanie również inscenizowana historia polskiej pianistki i mecenasa sztuki, wydarzenie zatytułowano „Marcelina Czartoryska – już nie wykład, jeszcze nie spektakl”. Ta działaczka społeczna spotkała na swojej drodze między innymi Fryderyka Chopina i to jego utwory będą dopełnieniem opowieści o jej życiu i działalności.

Kulminacyjnym momentem festiwalu będzie puławska interpretacja spektaklu Jana Drdy „Igraszki z diabłem”. Sztuka ma w pewnym sensie przywołać teatralną tradycję Puław w postaci działalności jednego z najdłużej funkcjonujących teatrów amatorskich w Polsce. Premiera internetowa spektaklu w reżyserii Renaty Siedlaczek odbędzie się 4 września. Warto wspomnieć, że 31 sierpnia rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Wincenty Ferdynand Lessel – jak wyglądał?”, o którym niedawno informowaliśmy.

Telewizja Puławska oraz portal LPU24.pl są patronami medialnymi przedsięwzięcia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button