Informacje

Trzeci etap znoszenia obostrzeń ogłoszony

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan dalszego łagodzenia restrykcji związanych ze stanem epidemii.

Od 18 maja funkcjonować będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne z zachowaniem odpowiednich reguł sanitarnych. Częściowo otwarte zostaną także lokale gastronomiczne, takie jak bary, kawiarnie, rekomendowane jest wykorzystywanie przez właścicieli takich miejsc przestrzeni na świeżym powietrzu, o ile to możliwe. Zmiany także w komunikacji. Do tej pory w autobusach, trolejbusach i innych pojazdach transportu zbiorowego mogła być zajęta połowa miejsc siedzących. Od poniedziałku będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących dla danego pojazdu.

Częściowe odmrażanie także w edukacji. W klasach I-III szkół podstawowych od 25 maja będzie możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczo-dydaktycznych. Ci rodzice, którzy obawiają się jeszcze posyłać swoich pociech do placówek edukacyjnych, będą mieli możliwość pozostawienia ich w domu. Od tego dnia będzie również możliwość indywidualnych konsultacji dla ósmoklasistów i maturzystów, którzy takiej pomocy potrzebują. Tydzień później takie konsultacje będą możliwe dla wszystkich uczniów.

Zwiększona zostaje także możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze. Na stadionach, boiskach, skoczniach, orlikach, torach i innych tego typu obiektach będzie mogło przebywać 14 osób  i 2 trenerów. Jeśli chodzi o pełnowymiarowe boiska piłkarskie, to tu będą mogły trenować maksymalnie 22 osoby jednocześnie, dopuszczalna jest w tym czasie obecność 4  trenerów.

Foto: KPRM

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button