InformacjeMiasto Puławy

Konflikt o stół po marszałku Piłsudskim w Puławach [VIDEO]

W puławskim Pałacu Czartoryskich w jednej z sal znajduje się czarny, sześciokątny stół. Nie jest to jednak zwykły mebel, to właśnie przy tym stole ponad 100 lat temu Józef Piłsudski podejmował decyzję o kluczowym dla Bitwy Warszawskiej kontruderzeniu znad Wieprza. Okazuje się, że eksponat może niebawem zniknąć z Puław.

O jego pozyskanie stara się bowiem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mebel obecnie znajduje się pod opieką puławskiego oddziału Centralnej Biblioteki Rolniczej. Na przewiezienie stołu do Sulejówka nie chce zgodzić się ani Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ani mieszkańcy Puław, w których imieniu stanowisko wystosowało Stowarzyszenie Przeszłość-Przyszłości.

Swojego zdziwienia całą sytuacją nie ukrywa prezes Stowarzyszenia Przeszłość-Przyszłości, Artur Kwapiński. Podkreśla on, że stół jest nierozerwalnie związany z Puławami. Artur Kwapiński wspomina, że w przeszłości niektóre pamiątki po księżnej Izabeli Czartoryskiej zostały przeniesione do Muzeum w Krakowie i nie chciałby, aby ta sytuacja powtórzyła się w tym przypadku. Według Artura Kwapińskiego kolejnym argumentem przemawiającym za pozostaniem eksponatu w Puławach jest wpisanie puławskiego zespołu pałacowo-parkowego na listę pomników historii. Stowarzyszenie Przeszłość-Przyszłości, którym kieruje Kwapiński wystosowało specjalne apele między innymi do puławskich instytucji, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, aby wypowiedziały się w rzeczonej sprawie.

Artur Kwapiński – prezes Stowarzyszenia Przeszłość-Przyszłości

Ostateczną decyzję w sprawie umiejscowienia stołu ma podjąć Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z resortem kultury i dziedzictwa narodowego.

Autorzy: P. Skibniewski, M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button