POLECAMY

Koszty instalacji i eksploatacji ogrzewania strefowego w domu.

Ogrzewanie strefowe to wyjątkowo wygodny, a także wydajny sposób zarządzania ciepłem w domu lub mieszkaniu. Przy okazji zachwalania zalet nowoczesnych rozwiązaniach smart home często pojawiają się również pytania o koszty. Jak wygląda ta kwestia w przypadku instalacji czy eksploatacji ogrzewania strefowego? Czy to rozwiązanie dostępne tylko dla nielicznych? Od czego może zależeć koszt całego systemu? Przeanalizujmy wybrane rozwiązania i zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń do twojego lokum.

W skrócie:

 • Ogrzewanie strefowe, choć wiąże się z inwestycją, umożliwia wygenerowanie znaczących oszczędności w dłuższej perspektywie; jest to możliwe dzięki takim cechom systemu jak precyzja sterowania, automatyzacja jego działania, reaktywność na bieżące zmiany temperatury czy wreszcie kompatybilność z innymi systemami smart home.
 • Koszty zakupu kompletnego systemu ogrzewania strefowego wiążą się głównie z doborem konkretnych komponentów systemu oraz jego funkcji, takich jak m.in. liczba rozdzielaczy oraz liczba pomieszczeń, liczba grzejników w każdym pomieszczeniu, rodzaj montażu czy dostęp do internetu.
 • Główny koszt, jaki trzeba ponieść, decydując się na ogrzewanie strefowe, to ten związany z zakupem i ewentualnie montażem systemu; inwestycję rzędu kilku tysięcy złotych warto zestawić z oszczędnościami, które system wygeneruje w ciągu kilku kolejnych lat.
 • Inwestując w ogrzewanie strefowe, skorzystaj z naszego konfiguratora ogrzewania online lub skonsultuj swój wybór sprzętu i funkcji z fachowcami TECH.

Ogrzewanie strefowe – na czym polega oszczędność?

Ogrzewanie strefowe pozwala w prosty sposób zarządzać temperaturą w różnych częściach domu, modyfikując ją według indywidualnych potrzeb lokatorów, jak również specyfiki danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie faktycznie brzmi sensownie! Co jednak ma to wspólnego z oszczędzaniem?

 • PrecyzjaSystem ogrzewania strefowego umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie temperatury w wybranych pomieszczeniach (strefach grzewczych). W ten sposób skutecznie ogrzejesz przestrzenie, w których przebywasz najczęściej (salon, łazienka lub sypialnia) i unikniesz marnowania energii na dogrzewanie pomieszczeń, których używasz rzadko.
 • AutomatyzacjaSystem jest połączony ze źródłem ciepła: umożliwia to zaprogramowanie konkretnych ustawień – system automatycznie dopasuje do nich temperaturę – i eliminuje ręczne sterowanie ogrzewaniem. Przy użyciu centrali lub aplikacji mobilnej programujesz więc system tak, by zużywać tylko tyle energii, ile potrzebujesz, a reszta dzieje się automatycznie.
 • ReaktywnośćCzujniki temperatury na bieżąco komunikują się z centralą, dlatego jeśli w danym pomieszczeniu temperatura spada poniżej zadanej, ta błyskawicznie reaguje, otwierając głowicę na grzejnikach lub uruchamiając sekcję ogrzewania podłogowego. Czujniki otwarcia okien informują z kolei centralę, by ta wyłączyła ogrzewanie w momencie otwarcia okna w danym pokoju, co eliminuje marnowanie energii.
 • KompatybilnośćSystem zarządzania ciepłem w domu jest kompatybilny z różnymi typami ogrzewania, dzięki czemu nie musisz martwić się o dodatkowe koszty związane z wymianą instalacji czy źródła ciepła. Poza tym system ogrzewania strefowego może być również kompatybilny z innymi systemami smart home – zyskujesz więc uniwersalne narzędzie sterowania twoim domem.

Koszt ogrzewania strefowego – od czego może zależeć?

Koszty zakupu i montażu systemu ogrzewania strefowego za każdym razem będą zależeć od cen producenta czy dystrybutora – te mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Przede wszystkim jednak będą zależne od rodzaju i liczby wybranych komponentów oraz funkcji systemu. Te będą się różnić w przypadku ogrzewania grzejnikowego w niewielkim mieszkaniu od chociażby systemu ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym. W takim razie jakie parametry będą miały wpływ na całościowy koszt systemu ogrzewania strefowego w twoim domu?

Koszty ogrzewania strefowego – czynniki

 • Typ ogrzewania Podczas dopasowywania systemu ogrzewania strefowego do swojego lokum typ ogrzewania stanowi punkt wyjścia: ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe lub mieszane.
 • Liczba rozdzielaczy / liczba pomieszczeń Poszczególne obwody rozgałęzia się przy użyciu rozdzielaczy – odpowiadają za skuteczne i wydajne rozprowadzanie ciepła do wszystkich pomieszczeń.
 • Liczba pętli obsługiwanych przez rozdzielacz Ogrzewanie podłogowe instalowane jest w pętlach; przyjmuje się, że jedna wystarcza na pomieszczenie wielkości ok. 20 m2.
 • Liczba grzejników w każdym pomieszczeniu W przypadku ogrzewania grzejnikowego i mieszanego znaczenie będzie miała liczba grzejników znajdujących się w każdym z pomieszczeń – każdy musi zostać wyposażony w siłownik.
 • Rodzaj montażu Przewodowy montaż sterowników jest niezawodny, jednak wymaga więcej pracy, z kolei montaż bezprzewodowy to szybka instalacja i możliwość zdalnego sterowania systemem.
 • Dostęp do internetuDla finalnego kosztu znaczenie będzie miał również wybór opcji sterowania ogrzewaniem strefowym przez internet, przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej.

Koszty użytkowania czy zysk?

Jeśli przeanalizować koszty związane z posiadaniem ogrzewania strefowego w swoim domu lub mieszkaniu, szybko okaże się, że właściwie jedyne koszty, jakie trzeba ponieść, to te związane z zakupem i ewentualnie montażem systemu. Na ogrzewanie strefowe składa się w końcu zakup centrali, siłowników na grzejniki, czujników temperatury oraz listwy do podłączenia ogrzewania podłogowego, jeśli jest taka potrzeba. Na tym etapie, w zależności od powyższych parametrów, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Samo użytkowanie systemu jednak nie będzie wymagać od ciebie dodatkowej inwestycji, wręcz przeciwnie! Wystarczy, że policzysz, ile wydajesz na ogrzewanie w ciągu całego roku, przyjmiesz oszczędność na poziomie 30, 40 lub nawet 50% i porównasz otrzymaną kwotę z kosztem zakupu całego systemu.

Zaplanuj swoją inwestycję w ogrzewanie strefowe!

Inwestycja w ogrzewanie strefowe w twoim domu to wydatek na długie lata, dlatego też dobrze, by sprzęt został odpowiednio dopasowany do miejsca i twoich oczekiwań. Dobierając komponenty inteligentnego systemu zarządzania ciepłem, możesz skorzystać z darmowego konfiguratora ogrzewania strefowego dostępnego na naszej stronie internetowej. Ponadto doradcy TECH Sterowniki pozostają do twojej dyspozycji. Masz pytania dotyczące doboru, montażu lub konfiguracji sprzętu? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button