InformacjeMiasto PuławyPowiat Puławski

PiS nieco słabszy, ale wygrywa w Puławach i powiecie |#LPU24.pl

Znamy już wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu w powiecie puławskim oraz mieście Puławy. Zgodnie z oczekiwaniami największą liczbę głosów zarówno w mieście jak i powiecie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

W Puławach w wyborach do Sejmu na PiS zagłosowało 8471 osób, co stanowi 37,14% głosów. W porównaniu z rezultatem sprzed 4 lat w Puławach partia dotychczas rządząca straciła ponad 8 punktów procentowych. Drugie miejsce w mieście zajęła Koalicja Obywatelska, która uzyskała prawie 6800 głosów, co stanowi niemal 30% wśród wszystkich głosujących puławian (dokładnie 29,8%). Trzecie miejsce należy do Trzeciej Drogi, która osiągnęła rezultat 3614 głosów, czyli 15,84% głosów. Bardzo zbliżone wyniki w Puławach uzyskały Konfederacja i Lewica, które osiągnęły odpowiednio 1574 (6,90%) oraz 1540 głosów (6,74%).

W takiej samej kolejności partie uzyskały poparcie w wyborach do Sejmu także w całym powiecie puławskim. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało niemal 45% głosów, Koalicja Obywatelska nieco ponad 22%, Trzecia Droga – 15%, Konfederacja nieco ponad 8 – zaś Lewica – niecałe 6%. Również w tym wypadku należy odnotować spadek poparcia dla PiS o blisko 8 punktów procentowych w porównaniu do wyborów sprzed 4 lat.

W głosowaniu do Senatu największym poparciem wyborców z naszego powiatu mógł cieszyć się Stanisław Gogacz z PiS-u, zdobywając niemal 47% głosów, drugie miejsce zajął popierany przez Pakt Senacki Jan Rajchel z niemal 39-procentowym poparciem, zaś trzeci był kandydat Konfederacji Artur Pietras z rezultatem na poziomie blisko 14%. Co ciekawe w mieście Puławy to Jan Rajchel zdobył ponad 48.5% głosów, a Stanisław Gogacz nieco ponad 39%, wiadomo jednak, że to kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyska mandat senatora.

Z wyników cząstkowych przekazywanych przez PKW w skali kraju wynika, że mimo najwyższego wyniku rządzącego dotychczas Prawa i Sprawiedliwości nowy rząd powinny utworzyć partie zrzeszone w tzw. pakcie senackim – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica.

Fot. ilustracyjne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button