Powiat Puławski

Powiat za fuzją GAP z Orlenem

Radni powiatowi na swojej ostatniej sesji przyjęli stanowisko, które w swojej treści wspiera wyjście puławskich Azotów z Grupy Azoty – stanowisko obejmuje także wszystkie podmioty zależne od puławskiego kombinatu chemicznego.

W ubiegłym tygodniu związkowcy z zakładowej Solidarności także popierali w towarzystwie wiceministra finansów Artura Sobonia takie rozwiązanie.

Sławomir Kamiński – NSZZ “Solidarność”, Michał Godliński – wiceprzewodniczący Rady Powiatu

Marcin Pisula, Andrzej Mitruczuk – radni Rady Powiatu Puławskiego

Sławomir Kamiński z NSZZ Solidarność podczas niedawnej konferencji prasowej mówił, że po zapowiedzi odejścia Azotów z Grupy przed puławskim kombinatem chemicznym otwierają się nowe możliwości. Z kolei podczas ostatniej Rady Powiatu radni związani z PiS, którzy przygotowali stanowisko, jako przyczyny złej sytuacji Azotów upatrywali agresję Rosji na Ukrainę oraz niekontrolowany import nawozów rosyjskich a także kaprolaktamu i melaminy z Chin na rynek europejski. Zdaniem autorów dokumentu, szansą dla Azotów jest połączenie z “silnym podmiotem gospodarczym”, czyli w domyśle Orlenem.

Radni opozycyjni Marcin Pisula oraz Andrzej Mitruczuk wskazywali też na ich zdaniem inne przyczyny złej sytuacji, m.in. wysokie premie dla zarządu Azotów, nie zgadzali się też na jednoznacznie negatywną ocenę konsolidacji Azotów, ich zdaniem zatrzymała ona kilka lat temu wrogie przejęcie Azotów przez jedną z rosyjskich firm.

Co prawda w tym momencie trwa analiza dokumentów i kondycji Grupy Azoty Puławy przez audytorów z Orlenu, jednak radni powiatowi wyrażając swoje stanowisko mają nadzieję, że do połączenia dojdzie. Rada Powiatu zaapelowała również do okolicznych samorządów, by te także wsparły swoimi uchwałami fuzje z Orlenem argumentując to wzrostem konkurencyjności firmy, stabilnym zatrudnieniem oraz zdobyciem nowych rynków. Przeciwnicy połączenia Grupy Azoty Puławy z paliwowym gigantem twierdzą, że fuzja z Orlenem będzie równało się zdjęciu puławskiej firmy z giełdy i sprowadzeniem puławskich Azotów do roli zakładu produkcyjnego.

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button