InformacjeMiasto Puławy

Akcja Czysta Wisła w Puławach

Ogólnopolska akcja “Czysta Wisła” to inicjatywa mająca na celu oczyszczenie rzeki Wisły oraz jej otoczenia z odpadów i śmieci. W ramach przedsięwzięcia, mieszkańcy zarówno większych miast, jak i mniejszych miejscowości, angażują się we wspólne sprzątanie brzegów rzeki.

To ważne wydarzenie ekologiczne, które ma na celu podkreślenie konieczności dbania o środowisko naturalne. Akcja Czysta Wisła promuje świadomość ekologiczną i zachęca do aktywnego uczestnictwa w ochronie przyrody.

Akcja Czysta Wisła jest rozwinięciem Akcji Czysta Odra. Obie inicjatywy mają za zadanie oczyszczenie dwóch największych polskich rzek oraz ich otoczenia. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie ze strony Banku Credit Agricole, który jest fundatorem grantów dla grup sprzątających.

Dominik Dobrowolski – Inicjator Akcji, ekolog, podróżnik, Przemysław Przybylski – rzecznik prasowy Banku Credit Agricole, Beata Kozik – Koordynator akcji w Puławach

Inicjator akcji Dominik Dobrowolski opowiadał o projektach, związanych ze sprzątaniem terenów górskich i nadmorskich, w których brał już udział, m.in. w projekcie Odyseja. Opowiadał o tym, jak napotkani na trasie wokół Wisły ludzie zwracali mu uwagę na zanieczyszczenie rzeki. dlatego zwrócił się z prośbą do mieszkańców poszczególnych nadwiślańskich miejscowości, by wzięli udział w posprzątaniu swojego odcinka brzegu rzeki. Dominik Dobrowolski zaprosił do wzięcia udziału w akcji także mieszkańców Puław.
Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Banku Credit Agricole, przypomniał, że zgodnie z badaniami co roku Polacy przynoszą ze sklepów blisko 5 milionów ton opakowań, głównie plastikowych, z których tylko ok. 30% jest segregowanych i przetwarzanych, duża część z tych odpadów trafia później do lasu, na łąki, nad rzekę a także w konsekwencji do morza. Jak podkreślił, plastik niestety bardzo degraduje środowisko. Koordynatorka puławskiej akcji “Czysta Wisła” Beata Kozik zaprosiła wszystkich mieszkańców Puław i okolic oraz wszystkich tych, którym leży na sercu dobro planety, do udziału w akcji sprzątania nabrzeża Wisły.

Puławska edycja akcji wystartuje 26 sierpnia oraz 2 września, zbiórka wolontariuszy przewidziana jest o 10.00, przy ul. Dęblińskiej pod nowym mostem. Organizatorzy przewidują około 3-godzinne sprzątanie. Co dalej z zebranymi odpadami? Zostaną wyniesione do drogi i zabrane przez śmieciarkę z wyznaczonego miejsca. Organizatorzy przypominają, że najlepiej ubrać długie spodnie ze względu na roślinność. Podczas akcji sprzątania wolontariusze nie będą wchodzić do wody.

W ramach ogólnopolskiej Akcji Czysta Wisła, tysiące wolontariuszek i wolontariuszy przez 10 dni od 25 sierpnia do 3 września będzie sprzątać Wisłę od gór aż po Bałtyk.

Autorzy: P. Nowosadzki, P. Romański, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button