Informacjewszystkie

Trwają kwalifikacje po odwołaniu dwojga prezesów spółek komunalnych

Rady nadzorcze dwóch spółek komunalnych Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Wodociągów Puławskich odwołały prezesów a to za sprawą przepisów, które zakazują osobom pełniącym funkcje w zarządach spółek publicznych prowadzenia działalności gospodarczej i to nie tylko takiej, która może stanowić konkurencję dla nadzorowanego podmiotu.

Precyzując chcesz być prezesem spółki z udziałem skarbu państwa lub komunalnej nie możesz prowadzić działalności gospodarczej i czerpać z niej dochodów. W przypadku obu szefów komunalnych spółek sprawy wyszły na jaw po analizie oświadczeń majątkowych, które określona grupa osób składa co roku. Iwona Kuś prezes MZK została odwołana przez radę nadzorcza spółki 1 czerwca, rozpisano już postępowanie kwalifikacyjne na wakujące stanowisko. Kandydaci mieli czas na złożenie dokumentów do środy 7 czerwca. Jeśli wszystko rozstrzygnie się zgodnie z podanymi terminami być może nazwisko nowego prezesa MZK poznamy po poniedziałkowych (12 bm.) rozmowach z kandydatami. Według oświadczenia majątkowego Iwony Kuś – byłej już prezes MZK o odwołaniu przez Radę Nadzorczą spółki zadecydowało 20 tys. złotych, które zarobiła w 2022 r. prowadząc własną działalność finansowo księgową.
W przypadku prezesa MPWiK Bernarda Rudkowskiego sprawa rozbiła się 12 tys. w tej sytuacji Rada Nadzorcza podjęła identyczną decyzję i odwołała szefa spółki. Wodociągi mają w związku z tym nowego, tymczasowego prezesa, bo od środy (7 br.) na czas trwania postępowania kwalifikacyjnego, obowiązki pełni dotychczasowy prokurent Wiesław Duklewski. W przypadku MPWiK na dokumenty kandydatów do konkursu spółka oczekuje do 22 czerwca.

 

Foto: LPUTV.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button