InformacjeMiasto Puławy

MPWiK zainwestuje w infrastrukturę [VIDEO]

Niemal 67 mln złotych w okresie najbliższych 4,5 roku Wodociągi Puławskie zainwestują w modernizacje i rozwój infrastruktury służącej dostarczaniu wody a także bezpiecznemu odprowadzaniu ścieków. Jeszcze tylko w tym roku według planu Zarządu Spółki, który był przedmiotem dyskusji Rady Miasta Puławy MPWiK wyda 4 mln 740 tys złotych.

Inwestycje kierowane są na rozbudowę infrastruktury głownie we Włostowicach ale również na nowo powstających osiedlach przy ul.Ceglanej, ul. Piasecznica czy przy Górnej Kolejowej. Tam Wodociągi planują wybudować instalację wodną a także sanitarną. Co ciekawe, z projektu, który jest załącznikiem do Uchwały Rady Miasta wynika, że MPWiK chciałoby wykonać to własnym staraniem i posiłkując się ewentualnie kredytami bankowymi, w kolumnie budżet miasta przy wszystkich inwestycjach widnieje kwota zero. Oznacza to tylko tyle, że Wodociągi swoimi inwestycjami nie chcą obciążać i tak już nadwyrężonego budżetu.

Czy obejdzie się bez wsparcia Gminy przekonamy się pewnie w roku 2025, bo realizację tego programu, jak wspomnieliśmy, rozłożono na 5-letni okres. Zarząd Spółki zaznacza, ze w pierwszej kolejności chce realizować inwestycje, które pozwolą na przyłączanie nowych odbiorców usług przedsiębiorstwa, dopiero w następnej kolejności plan przewiduje prace modernizacyjne. Jak zwykle w takich sytuacjach nie obyło się bez kontrowersji. Zainteresowani mieszkańcy, którzy już prowadzą inwestycje budowlane dowiedzieli się, że np. na ich terenie prace zostały przeplanowane na 2024 rok, co powoduje niemałe perturbacje, ponieważ inwestorzy ponieśli już koszty projektów, materiałów i co ważne otrzymali na inwestycje kredyty, wiedząc, że niezbędne media zostaną podciągnięte do ich posesji jeszcze w 2022 roku. Prezes puławskiego MPWiK nie krył, że za zmianą harmonogramu stał telefon z Urzędu Miasta czyli właściciela i głównego udziałowca Spółki, który oczekiwał zmiany terminów robót.

– W latach poprzednich ulica Ceglana była w planie do realizacji, ona nie zniknęła i jest cały czas w planie,  będzie realizowana – zapewnił Bernard Rudkowski, prezes MPWiK. – Na tę chwilę dostaliśmy wyraźne życzenie z [Urzędu] Miasta, żeby przesunąć środki na ulicę Sypniewskiego i zabrakło nam po prostu na Ceglaną – dodał.

Bernard Rudkowski – Prezes MPWiK

Radni ze zdumieniem przyjęli informacje o ręcznym sterowaniu inwestycjami w puławskim magistracie.

– To jest absurdalna sytuacja, gdyby nie dzisiejsze pisma i dzisiejsi goście, nie mielibyśmy takiej wiedzy – mówiła podczas sesji przewodnicząca RM Bożena Krygier. Jak mówi, rozmawiała z radnymi, którzy byli wcześniej na komisji i nie usłyszeli podobnych informacji, jak te zaprezentowane podczas sesji. Jak stwierdziła „tak właśnie wygląda teraz praca Urzędu Miasta”.

Bożena Krygier – przewodnicząca Rady Miasta Puławy

Podczas Sesji swoje zdanie w tej sprawie wyrazili właśnie prywatni inwestorzy, którzy oczekują najpierw od MPWiK a potem od Rady zmiany harmonogramu tych prac.

– Na skutek zmian, które byłyby wprowadzone, inwestycja, która była od dwóch lat zaplanowana na rok 2021, byłaby usunięta z tego planu i przesunięta na rok 2024 – tłumaczy Paweł Pękala, inwestor. Jak mówi, wziął już kredyt, a termin realizacji budynku, ma już przewidziany na rok 2022. Aby móc jednak odebrać ten budynek, potrzebne jest przyłączenie mediów: wody, kanalizacji. – Jeżeli nie będę tego miał, nie będę mógł realizować tego programu – dodał. Paweł Pękala dodaje, że w 2020 roku otrzymał pozwolenie na budowę i jest ona w fazie realizacji.

Paweł Pękala  – inwestor

Ich przykład nie jest jedyny. Okazuje się, że zabrakło koordynacji podczas przygotowywania inwestycji, którą była budowa ul. Sypniewskiego, gdzie zapomniano zaprojektować w tej arterii mediów. Czy dojdzie do zmian w harmonogramie prac zobaczymy i będziemy to śledzić. Warto zadać sobie w takiej sytuacji pytanie, czy w związku ze zmianami organizacyjnymi w Urzędzie Miasta nie dochodzi w tej chwili do braku koordynacji podczas uzgodnień i planowania inwestycji. Może warto powrócić do projektu pod nazwą Zarząd Inwestycji Miejskich, bo wszystko wskazuje na to, że to co nowsze nie zawsze jest lepsze.

Autor: P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Chyba ktoś zapomniał że przy Sypniewskiego też się domy budują. Miałem w planach wprowadzić się w sierpniu ale brakuje mi 40 metrów wodociągu i kanalizacji… Proszę redaktora o kontakt bo niestety pisowska rada miasta działa stronniczo… Z chęcią udostepnie redakcji pisma które składałem do mpwik i do urzędu miasta odnośnie budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przy ulicy Sypniewskiego i powstańców listopadowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button